MEB bu öğretmenlere de özür gurubu atama hakkı vermeli

Eğitimci yazar Sedat Değer'in kaleminden yine bir eksikliğe öneri geldi... MEB bu öğretmenlere de atama hakkı vermeli....

Sedat Değer 23.09.2016, 01:41 03.03.2017, 18:02
MEB bu öğretmenlere de özür gurubu atama hakkı vermeli

Dünya/Avrupa Şampiyonu Milli Sporcu Öğretmenlere Özür Atama Hakkı Verilmeli
 
Milli şampiyonların, öğretmenliğe geçtikten sonra antrenmanlarını yapacağı kulüplerden uzak kalmaları dünya veya Avrupa başarılarının önüne engel olmaktadır. Şampiyonluk başarılarının hem devamı hem de tecrübelerini yetenekli öğrencilere aşılamaları için bu soruna acilen bir çözüm bulunması gerekir. Bunun için de Milli Sporcu kontenjanından atanan öğretmenlere antrenmanlarını yapacağı veya  Kulüplerinin bulunduğu il veya ilçelere yer değiştirebileceği mazerete bağlı atama hakkı verilmeli .MEB Atama ve Yer Değiştirme yönetmeliğine gerekli değişiklik yapılmalıdır.
 
Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığında atama çeşitlerinden biri de “ Milli Sporcuların Atanması” şeklidir ki bu haktan atanabilmek için Dünya veya Avrupa düzeyindeki spor oyunlarında Milli Sporcularımızın bireysel veya takım halinde ilk üçe girmeleri veya en az 10 kez ülkemiz temsil etmiş olmaları gerekmektedir.Bu şekilde başarı göstermiş olmanın yanı sıra öğretmenlik için aranan genel ve özel şartları taşımaları gerekir ve KPSS şartı aranmaz.
 
29329 Sayı ve 17 Nisan 2015 Tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliği Madde  9  ile Madde 5/Ç  hükümlerini incelediğimizde;
 
Milli Sporcu olup  ( 1 ) Olimpiyat Oyunları, Parolimpik Oyunları, Dünya Üniversitelerarası Spor Oyunları (Universiade), Akdeniz Oyunları ile Dünya Askerî Oyunlarında bireysel veya takım halinde yarışmalarda ilk üç dereceye girenler, (2) Uluslararası Olimpiyat Komitesinin tanıdığı spor dallarının büyükler, gençler veya ümitler kategorilerinde Dünya veya Avrupa şampiyonaları ile Uluslararası Askerî Sporlar Konseyince yapılan Dünya veya Avrupa şampiyonalarında ilk üç dereceye girenler ile bu organizasyonlarda ilk üçe giremeseler bile en az 10 kez ülkemizi temsil edenler “ Milli Sporcu “ kontenjanından Milli Eğitim bakanlığına Öğretmen olarak atanabilmektedir.
 
Milli şampiyonların öğretmenliğe geçtikten sonra antrenmanlarını gerçekleştireceği kulüplerden uzak kalmaları dünya veya Avrupa başarılarına ket vurabilmektedir. Şampiyonluk başarılarının hem devamı hemde tecrübelerini yetenekli öğrencilere aşılamaları için bu soruna acilen bir çözüm bulunmalı! Şimdi ne sorunları olabilir ki de diyebilirsiniz ama konuya biraz kafa yorduktan sonra ve bu yönde atanmış öğretmenlerin sorunlarını dinleyince durum hakkında bilgi sahibi olunabiliyor. Bilhassa Dünya ve Avrupa şampiyonu öğretmenlerden bazılarının spora devam etmediği veya aynı başarıyı gösteremedikleri görülmektedir.Zaten Ülkemizin spor alanlarındaki uluslar arası organizasyonlardaki ilk üçe girme başarıları çok fazla değil iken bu başarıyı yakalamış olan kişilerinde başarılarının üstüne koyarak  başarılarının devamını sağlamamız gerekmektedir. Başarılı çalışmalarını öğrencilerine aktarırken kendi çalışmalarını sağladığı kulüplerinden de uzak kalmamalarını sağlamalıyız ki sportif başarılar katlanarak ardı arkası kesilmeden gelsin.

Örneğin vakti zamanında tanıştığım, şampiyonalarda hem Avrupa şampiyonu hem de dünya ikincisi olmuş milli güreşçi milli sporcuların öğretmenliğe geçme hakkını kullanarak beden eğitimi öğretmeni olarak atanmış.Buraya kadar herşey güzel değil mi?Güzel olmasına güzel de bu arkadaşımız diğer milli sporcu öğretmen olan arkadaşlar gibi başarısının devamı için antrenman yapamamaktan yakınıyordu.Sebebi ise atandığı okulun bulunduğu il ile başarısını sağlayan güreş klubü arasındaki mesafenin bir hayli uzak olmasıydı.Bu yüzden de 2 yıl antrenmanlarına ara vermek durumunda kalmış ve doğal olarak da başarılarının üstüne yeni başarılar da ekleyememişti.

Durum böyleyken milli sporcularımız öğretmenliklerini yerine getirdiği il ile kulüplerinin bulunduğu il arasındaki mesafenin uzak olmasından dolayı antrenmanlarını yapmasını  olumsuz yönde etkilemektedir.


Olimpiyatlardaki veya dünya şampiyonalardaki  başarılarımızın azlığı ortada.Hal böyleyken dünya veya Avrupa şampiyonlarının elinden tutmak yetkililere düşüyor. Onların körelmeleri gerekir. Başka ülkede başarılı sporcuların önünü açmak adına her şey yapılırken bizim ülkede de sporcuların desteklenmesi gerekir.En azından öğretmenlik ile antrenmanları arasında kalmalarının önüne geçilebilir.

Bu konu da yapılması gereken, milli sporcuların görev yerlerinin başarılı olmalarına olanak sağlamış ve başarılarını arttıracak olan kulüplere yakın olmasını sağlamaktan geçiyor.Yani Milli Eğitim Bakanlığı yer değiştirme yönetmeliğinde  milli sporcu özür durumu atama hakkını tanıyan gerekli düzenleme yapılabilir. Ayrıca Gençlik Ve Spor Bakanlığı da MEB ile iş birliğine giderek sporcuların takibini yapıp başarılarının devamını sağlayacak önlemleri içeren protokole imza atabilir.
 
 Saygılar
 
Sedat DEGER
Eğitimci Yazar
 
https://www.facebook.com/sedat.deger.526
https://twitter.com/sedatdeger09
 
 
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@