Hadi tahmin edin okulda başarısızlık kime fatura edilir?

Eğitimci yazar Sedat Değer okuldaki başarısızlıkla ilgili kaleme aldığı makalesinde başarının ve başarısızlığın kime fatura edildiğini yazdı. İşte o makale...

Sedat Değer 30.01.2017, 16:10
Hadi tahmin edin okulda başarısızlık kime fatura edilir?

"Okulun Başarısı MÜDÜRE, Başarısızlıkları ise ÖĞRETMENLERE Lanse Edilir"

Bu bir genelleme değildir,okulun tüm başarısı ve başarısızlığını hep birlikte göğüslenen ve bunun farkında olan müdürler ile öğretmenler, hatta daha üst yetkililerde bir hayli var.Öncelikle bu dip not ile onları tenzih ediyorum.

Bu sonucu düşündürten veriler ise tüm Türkiye'deki yaşanılan anekdot ve tespitlerimdir.

Farkettiyseniz okuldaki herhangi bir başarısızlıkta hemen fatura ÖĞRETMENLERE kesilir onlardan hesap sorulur.Bu en üst mevkiden başlayan silsile düzeni içinde ÖĞRETMENLERE kadar lanse edilir.En son örneği mardinde bir okulda yaşandı. TEOG Sınavından hemen sonra sözde ingilizce ortalamasının altında kaldığından dolayı öğretmenden savunma istenir.Daha sonuçlar bile açıklanmamıştır halbuki yani ortada veri bile olmazken suçlu öğretmen olarak belirlenmiştir bile.Kamuoyunda bu olay duyulunca geri adım atılır ama olaya bakış açısı ortadır.

Başka bir okulda ise okulun müdüründen tut öğretmenine tüm paydaşlarınca bir ödül/sertifika kazanılır.İş ödülü/sertifikayı almaya gelince okuldaki öğretmenlerin bu ödül/sertifikadan haberleri dahi olmaz.Sertifika/ödül, verilir fotoğraflar çekilir kareye müdür girip kamuoyunda paylaşılınca ancak öğretmenlerin o zaman haberi olur.Çünkü ortada bir başarı vardır ki öğretmenlerin de desteği ile oluşan,bu sonucun ÖĞRETMENLERE lanse edilmesini bırakın ruhu bile duymamalıdır.Bu şekilde hareket edilmesinden ana felsefesi olarak bunu gösteriyor.

İş TEOG sınavında ful çıkartan öğrenci olduğunda ise ibre tersine çevriliyor birden.Tüm mülki amirler dahil il yada ilçe milli eğitim müdürü,okul müdürünün... olduğu öğrenciyle bir poz verilir.Başarı dışarıya bu şekilde lanse edilir.Peki o öğrenciyle ders içinde ve dışında ilgilenen öğretmenleri nerdedir? Fotograf karesinde belki de ilk kez öğrenciyi gören yetkililer olur da öğretmenlerin ise o karede yerini göremezsiniz.

Bir tarafta TEOG Sınavında sözde başarısızlık olunca öğretmenden rapor veya izahat istenir.Bu durumda yetkilileri ise sorumluluğu üstlenmekte göremezsiniz.Diğer tarafta ise Sözde ful çekerek TEOG sınavında başarı sağlanınca öğretmen hariç tüm yetkililer başarının yansıması olan o karede poz verirler.Öğretmen ise o karede bulunmaz bulunamaz...

Kaynak: KamuGundemi.com
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@