Doğuda öğretmenlik yapmak....

KamuGundemi.com - Sitemiz yazarı mebpersoneli öğretmen eğitimci yazar Sedat Değer doğuda mesleğe başladığı ilk günü ve imkansızlıklarla sahipsizliği yazdı... İşte Değer'in o yazısı....

Sedat Değer 27.03.2017, 21:09
Doğuda öğretmenlik yapmak....

Doğuda Öğretmenliğe Başladığım İlk Gün ve İmkansızlıklarla Sahipsizlik

Hakkariye bilerek ve tercih ederek atanmıştım.Okulu da lojmanı olduğu için ayrıca yazmıştım.Van üzerinden ancak 4 saatlik minübüs yolculuğu ile varılabilen yolun daha başlarında minibüsün camından bakarken dışarıda yağan lapa lapa kar ile birlikte gökyüzüne uzanan dağlar sanki kartpostaldan cama yansımış gibiydi.

Bilmediğim bir yere hayatımda ilk kez gidiyordum.

Koca bir bilinmeyen ve bir o kadar da heyecan.

Yolculuğun sonunda atandığım köye ayak bastığımda dizlerime kadar gelen karların arasında yürüyor ve ne yapacağımı bilmez karmaşık düşüncelerle, anlamsız gözlerle etrafı tanımaya çalışıyordum. Lojmanın kapısını açıp eve girdiğimde ise elektriklerin ve dolayısıyla suların da kesik olduğu gerçekliği ile yüzyüze geldim.

Hemen mutfağa yöneldim onca saat yolculuğun ardından karnım baya acıkmıştı.

Önce buzdolabını açtım ki buzdolabının küf tuttuğunu görmemle kapatmam bir oldu. En azından ocak ile birşeyler pişirebileceğim düşüncesi ile etrafa bakındığımda ise ocağın da pas içinde ve tüpün olmadığını farkettim.

Evde birşey yoktu! Ne elektrik ne su ,ne de yemek yapabilecek hiçbir şey. Üstelik lapa lapa kar yağan bir köyde...

Ekmek bulabilme ümidi ile küçük bir market aramaya dışarı çıktım. Bir market bulduğumda ekmeğin olmadığı sözü ile neye uğradığımı şaşırmıştım. Makarna bile alsam pişirecek ocak yoktu.

O andaki imkansızlık ve sahipsizlik duygusunu hiç unutamayacağım.

Hiç bilmediğim bir yer ve beni yönlendiren veya yardımcı olan hiç kimse yoktu. Köyden bir evden ekmek bulup yemek yemiştim. Oranın insanları yardımcı olmuş ve çok sevmiştim.

Ayrıca bir diğer durum ise lojmanın kullanımıydı.

Daha sonra benimle birlikte atananların gelmesiyle beraber 2+1 veya 3+1 olan lojmanda oranın ve oralı olan hademesi bile kalırken biz derme çatma 1+1 lik lojmanda 5 kişi kalıyorduk.

Okul idaresi ayrı ayrı büyük lojmanda kalıyorlar ki kendi evlerinin varliği da ayrı bir sorgulanma anektodu idi. Tabi bir çok atanan öğretmen 5 kişilik 1+1 lik lojman dahi bulamadığı düşünüldüğünde ise buna da çok şükür fakat bizzat yaşamış görmüş biri olarak bazı ihtiyaçları da söylemek bir öğretmen olarak boynumun borcu.

Öncelikle dışarıdan gelen öğretmenlerin barınma ihtiyaçları öncelikli olarak giderilerek düzeyde lojmanlar yapılmalı ve bu lojmanlarda öğretmenlerin hakları başkalarınca gaspedilmesinin önüne geçilmeli. Atandığı yere ayağı bastığı andan itibaren tüm öğretmenlerimiz sözde değil gerçekten ihtiyaçları gözetilecek sistem içinde bulmalı öğretmen kendini. Yalnız hissetmemeli.

En önemlisi yaşamış olduğu sıkıntıları dinleyecek önemseyecek ve çözüme kavuşturacak her ilçede özel birimler oluşturulmalı.

Öğretmenlerin yaşadığı haksızlıklarda gerekirse re'sen hareket edebilecek denetim ve soruşturma yapan ayrı bir muhakkiklik merkezleri kurulmalı,bağımsız çalışabilen. Bu öneri liste daha da uzar gider. Ama tek kelime ile atanan öğretmenlerin kendini sahipsiz hissetmeyeceği şartlar oluşturulmalı bu şekilde de eğitim-öğretim faaliyetleri gelişir daha üst mertebelere varır.

Ferah öğretmen ferah eğitim demek...

Kaynak: KamuGundemi.com
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@