Din Dersinin Avrupa Ülkeleri ile Amerika’daki Zorunluluğu ve Çarpıcı Gerçeği

Zorunlu din dersi ile ilgili verilere Avrupa ve Amerika ülkelerindeki eğitim sistemi içindeki zorunluluğu veya seçmeli olup olmadığına bakarak düşünülmesi gerektiği kanısındayım.

Sedat Değer 16.01.2017, 19:15
Din Dersinin Avrupa Ülkeleri ile Amerika’daki Zorunluluğu ve Çarpıcı Gerçeği

Din Dersinin Avrupa Ülkeleri ile Amerika’daki Zorunluluğu ve Çarpıcı Gerçeği


Zorunlu din dersi ile ilgili verilere Avrupa ve Amerika ülkelerindeki eğitim sistemi içindeki zorunluluğu veya seçmeli olup olmadığına bakarak düşünülmesi gerektiği kanısındayım. Din Eğitimi sadece TÜRKİYE’de zorunlu olarak düşünülüyor fakat bu algı gerçek mi bir de bunu veriler ışığında görelim.Avrupa da din eğitimi nasıl oluyor?

Avrupa ülkelerinin birçoğunda din eğitimi zorunlu olarak öğrencilere verilirken bazılarında ise seçmeli olarak verilmektedir.Hatta anaokulların çoğunluğunun kiliselerin elinde bulunduran Avrupa ülkesinin varlığı ile karşılaşmak mümkün.

 Din ve ahlak dersinin ülkelerin eğitim sistemindeki yerleri ;

ABDde;resmi okullarında din dersi yok fakat kilise okulları ve azınlık okullarda ise din dersleri yoğun biçimde verilmektedir.

 İspanyada; İlk ve Orta dereceli Devlet okullarında öğrencilere din dersi verilmesi zorunlu.

İngilterede; Özel okullarda isteğe bağlı iken devlet okullarında din dersi bulunur.Hatta okullarda güne başlarken dua edilerek başlamak yasa gereği zorunlu.

Almanyada; Din dersinin okutulması Almanya anayasasına göre belirlenmiş olup devlet okullarında düzenli olarak okutuluyor. Kısacası Anayasa’ya göre, din dersi, kamu okullarında okutulan düzenli derslerden bir derstir ve sınıf geçmeye dahi etkisi vardır. Öğrenciler ve öğretmenler din dersinde özgürdürler.Diğer bir yandan,anaokulların %70’i kiliselerin elinde.

Finlandiya;OECD ülkelerinde eğitimi ile ön plana çıkan ülkede din veya ahlak derslerinden birinin öğrenciler tarafından alınması zorunlu.

İtalyada; Anaokulu ve ilkokullarda 2 orta dereceli okullar ve liselerde 1 saat seçmeli din dersleri var.

İsveçte; Devlet okullarında din dersi okutulması zorunlu.

Yunanistanda ; din eğitimi anaokullarından itibaren başlar,hafta da ise 2 saat olarak belirlenmiş.Müslümanlarda bu haktan yararlanabiliyor.

Avusturya; İlk ve orta  dereceli okullarda öğrenci, din dersi ya da ahlâk derslerinden birisini okumak zorundadır.

Belçikada; Devlet okullarında ilkokul ve ortaokullarında hafta da en az 2 saat din dersi veya ahlak derslerinin birinin verilmesi zorunlu. Resmî okullarda, ilk ve orta öğretim boyunca öğrenci haftada en az 2 saat olmak üzere Din ya da Ahlâk (Moral) derslerinden birisini seçerek okumak zorundadır. Seçmeli din dersleri, Katolik, Protestan, Ortodoks, Yahudi, İslâm dersleridir.

Danimarkada;ilk ve orta okullarının yanı sıra liselerde de din derslerinin okutulması zorunlu.Din dersi ilköğretim okullarının 1-9. sınıflarında “Hristiyanlık”, 10 sınıfta ve liselerde “Din Bilgisi” adı altında okutulmaktadır.

Fransada; Din dersini almak istemez ise öğrenciler ahlak derslerine girmeleri zorunlu. İlkokul öğrencilerinin yaklaşık % 40-45’i Katolik din eğitimi aldığını da belirtmekte fayda var.

Hollandada; Sadece din derslerine üst sınır getirilerek haftada 3 saati geçmemek üzere din dersleri öğrencilere veriliyor.

Kanadada; kebek eyaletinde din dersi 3 saat zorunlu olarak okutulur.

Norveçte; yine devlet okullarının ilk ve orta dereceli okullarında zorunlu.

Portekizde; Din dersleri ilk ve orta okullarda seçmeli,

Polonyada; portekizde olduğu gibi ilk ve orta okullarda seçmeli fakat özel okullarda da bu ders seçmeli olarak alınabiliyor.

Görüldüğü gibi aslında din dersinin eğitimi aslında birçok Avrupa ve Amerika kıtası ülkelerinde zorunlu olarak verilmektedir.

https://twitter.com/sedatdeger09

https://www.facebook.com/sedat.deger.526

Kaynak: KamuGundemi.com
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@