Büyükşehirlerdeki Bu Öğretmenlerin de Mazeret Atama Başvuru Hakları Var

Sedat Değer yazdı Büyükşehirlerdeki Öğretmenler Eşinin Çalıştığı İlçeden Farklı İlçedeki İkamet Adresine de Mazeret Atama Başvuru Hakları Var Büyükşehirlerdeki Öğretmenler Eşinin Çalıştığı İlçeden Farklı İlçedeki İkamet Adresine de Mazeret Atama Başvuru Hakları Var

Sedat Değer 04.01.2019, 21:12
Büyükşehirlerdeki Bu Öğretmenlerin de Mazeret Atama Başvuru Hakları Var

Büyükşehirlerde İkameti Farklı İlçede Olan Öğretmenler deEş Özrüne Başvurabilir

“Öğretmen Hakları ve Hukuku 1” kitabı yazarı ve Lider Eğitimci Yazarlar Derneği Genel Başkanı Sedat DEGER kendisine gelen şikâyetler üzerine büyükşehirlerdeki okullarda görev yapan müdürlere çok kritik uyarı yaptı . Öğretmenlerin ikamet adresi farklı ilçede ise İkamet adreslerinin bulunduğu ilçelere de eş mazeretine bağlı atama talebinde bulunma haklarına sahip olduklarını mevzuat hükümlerini göstererek açıklık getirdi.Ve okul müdürlerinin bu şekilde olan öğretmenlerin başvurularını red etmemeleri gerektiğini ifade ederek onaylamaları gerektiğini söyledi.

Özellikle Büyükşehir Statüsündeki İllerde görev yapan öğretmenlerden ikamet adresi farklı ilçede olan öğretmenler EŞ MAZERET ATAMASINA BAŞVURABİLME hakkına sahipken bazı okul müdürünün ya duyuruyu okumamasından kaynaklı yada mevzuat yorumlama kabiliyetlerinin mevzuattaki verilmek istenen mesajı tam anlamaya izin vermemesinden kaynaklı olsa gerek öğretmenlerin eş mazeret atama başvurularını red ettiklerine dair şikayetler almaktayım. Bu yüzden  ikamet adresi farklı ilçede olan büyükşehir statüsündeki illerde görev yapan öğretmenlerin ikamet adreslerine  de eş mazeretine bağlı atama talebinde bulunacağına dair mevzuat hükümlerince açıklık getireceğim.

Büyükşehir statüsündeki illerde görev yapan öğretmenler, eşlerinin “görev yaptıkları ilçe” ile “Adres Kayıt Sistemine (AKS) kayıtlı ikametgâhlarının bulunduğu ilçedeki” eğitim kurumlarını  tercih edebilecektir.Şöyle ki;

 Bilindiği üzere 30 mart seçiminden sonra bazı iller büyükşehir statüsüne kapsamına alınmıştı. Dolayısıyla önceden köy olan yerleşim yerleri mahalle statüsü kazandığı için aynı ilçenin uzak mesafelerinde olan yerleşim yerlerinde ( eski statüsü köy olan) görev yapan öğretmenler aynı ilçe içinde mazeret durumuna bağlı yer değiştirme başvurusunda bulunamayacaklar. Çünkü Özür grubu atamalarına başvuru hakkı için farklı yerleşim yerlerinde görev yapıyor olunması gerekir. Fakat bu kapsamda öğretmenlere ayrıca eşlerinin görev yaptığı ilçeye tayin isteme hakkının yanı sıra Adres Kayıt Sistemine (AKS) kayıtlı ikamet ettikleri ilçeye de tayin isteme hakkı verilmektedir.

Eş Mazeretinde, Büyükşehirde Görev Yapan Öğretmenler Eşlerinin Çalıştığı İlçe İle Farklı İlçede Olan İkametlerinin Olduğu İlçeyi Tercih Edebilirler

2019 Yarıyıl Tatili Kadrolu Öğretmenlerin Aile Birliği, Sağlık, Can Güvenliği Mazeretleri Ve Engellilik Durumu İle Diğer Nedenlere Bağlı Yer Değiştirme duyurusunun “2. Tercihler” başlığı altındaki B bendinde yazılı bulunan “Büyükşehir statüsündeki illerde görev yapan öğretmenler, eşlerinin görev yaptıkları ilçe ile Adres Kayıt Sistemine (AKS) kayıtlı ikametgâhlarının bulunduğu ilçedeki eğitim kurumlarını tercih edebilecektir. “ hükmüne göre Büyükşehirlerde görev yapan Öğretmenler ikametleri farklı ilçede ise ikametlerinin olduğu ilçeye de tayin isteme hakkına sahip oluyorlar. Dolayısıyla bu şekilde ikametleri farklı ilçede olan öğretmenlerin eş mazereti atama başvurularını okul müdürleri değerlendirirken eşleri ile aynı ilçede olup olmadıklarına bakmanın yanı sıra ayrıca AKS sistemine göre farklı ilçede ikamet edip etmediklerini de göz önünde bulundurarak onaylamaları gerekir. 

MEBBİS Sistemi Zaten Öğretmenin Atama Hakkı Yoksa Baştan Tercihte Bulunmasına Engel Olmaktadır

Ayrıca okul müdürlerinin ve İl İle İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin gözden kaçırmaması gereken husus şu.MEBBİS başvuru sistemi eğer öğretmenin il içi mazeret durumuna dayalı atama isteğinde bulunduğunda başvuru hakkı yok ise zaten en baştan aşağıdaki ekran görüntüsü ile gösterdiğim gibi “ Eşinizle Aynı İlçede Çalıştığınız İçin Başvuru Yapamazsınız” diye uyarı ile başvuru dahi yapılmasına engel olur.

Eşi ile aynı ilçede görev yapan ve ikamet adresi de aynı ilçede olan büyükşehir statüsündeki il’de çalışan öğretmenin mazeret atama başvurusunu baştan engel olan MEBBİS ekran görünütüsü;

Ekran Görüntüsünden de anlaşılacağı üzere başvuru hakkı olmayan öğretmenin atama talebini MEBBİS en baştan zaten engel olmaktadır ki MEBBİS sistemi eşi ile hem aynı ilçede çalışan hemde ikameti aynı ilçede olan öğretmenlerin başvurularını baştan engel olmaktadır. Âmâ zaten ikameti farklı ilçede olan öğretmenin MEBBİS sistemi AKS sistemi otomatik olarak algıladığı için farklı ilçede olan ikamet adresinin olduğu ilçeye başvuru hakkı olduğu için otomatikman başvuru ekranı açılmaktadır.

Yani burada büyükşehirdeki okul müdürlerinin bakması gereken hususlar, öncelikle mebbis atama başvuru ekranı öğretmene açılıyorsa öğretmenin başvuru hakkına sahip olduğunu bilmek olmalı ve okul müdürü sadece öğretmenin sunacağı evrakların doğrulu ve geçerliliği ile eksikliklerini kontrol etmek olur ki eğer bu şekilde kontrollerinde herhangi bir eksiklik veya hata varsa o zaman başvurusunu ret edebilir. Âmâ belgeleri tam ve eksiksiz olan öğretmenlerin mebbis ekranı başvuru hakkı olduğu için açıldığı hususuna göre onaylaması gerekir.

Saygılar

Sedat DEGER

Öğretmen Hakları ve Hukuku 1 Kitabı Yazarı

https://www.facebook.com/sedat.deger.526

https://twitter.com/sedatdeger09

https://www.instagram.com/sedatdeger.sd/

https://www.sedatdeger.com

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@