2017 Eş durumu özrüne bağlı atamalara kimler başvurabilir?

Eş durumu özrüne bağlı atamalara kimler başvurabilir?

Sedat Değer 25.05.2017, 23:10 25.05.2017, 23:53
2017 Eş durumu özrüne bağlı atamalara kimler başvurabilir?

Sedat DEGER Yazdı Eş Özrü Atamasına Kimler Başvurabilir? Eş  Özrü Ataması Hakkında Merak Edilen Her şey

Eğitimci Yazar Sedat DEGER Eş özrü atamasına kimlerin başvurabileceğini ve başvuru şartlarını yazdı. Ayrıca yazısında merak edilen soruların cevaplarını da bir araya getirdi. Eş özrü ataması ile ilgili merak edilen her şeyi bulabileceğiniz yazı.

Eş durumu özrüne bağlı atamalara kimler başvurabilir?

Eşinden dolayı yer değiştirmek isteyenlerin atamaları özür durumu yer değiştirme işlemleri içinde yer alıyor. Bu yüzden kısaca özür durumu atamalarından bahsedelim.

Özür Durumu yer değiştirmelere,

1) Eş özrü

2) Sağlık özrü

3) can güvenliği mazeretleri

4) engellilik durumu

5) Diğer nedenlere bağlı

Mazereti olan öğretmenler başvurabilirler.

Yüksek lisans yapanlar eğitim özrü oluşsa da 652 sayılı khk ile beraber özür durumuna bağlı yer değişikliğine başvurma hakkından çıkartılmıştı.

Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’ne göre;

a)Özür durumuna bağlı yer değiştirme isteğinde bulunanlardan öğretmenlikte ve Devlet memurluğunda adaylıklarının kaldırılmış olması şartı aranır. Aday öğretmenlerin yer değiştirme istekleri değerlendirmeye alınmaz.

b) Ayrıca sağlık özrü olanların özür grubu atamalara başvurmasında adaylıkları kaldırılma şartı aranmaz. Aile birliği mazereti ile engellilik durumuna bağlı yer değiştirmeler, yarıyıl ve yaz tatillerinde yapılır.

c) Eşleri geçici olarak görevlendirilen öğretmenler, eşlerinin geçici olarak görevlendirildiği yere aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirme isteğinde bulunamaz.

 d)Özür durumundan yer değiştirme isteğinde bulunabilmesi için İlk atama veya kurumlararası ile açıktan atama yolu ile öğretmen olarak atanmışlardan son olarak atandıkları görev yerlerinde en az bir yıl süreyle görev yapmış olmaları gerekir.Bunun dışında adaylığı kalkmış öğretmenler mazerete bağlı yer değiştirme isteğinde bulunur.Diğer bir taraftan mazerete bağlı yer değiştirme ile atansa da özür durumu hala devam eden öğretmen bir yıl beklemeden bir sonraki mazerete bağlı yer değiştirme atama isteğinde de bulunabilir.

2017 Eş Durumu Özrü ile ilgili bu makale Eğitimci Yazar Sedat Değer tarafından kaleme alınmıştır. Alıntı yapıldığında isminin belirtilmesi ve kişisel web sitesi www.sedatdeger.com'a aktif link verilmesi rica olunur?

Kaynak: KamuGundemi.com
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@