Saniye Saniye Dolar Kurunda Korkutan Hareketlilik! Dolar Düşmeye Devam Edecek Mi? Dolar Bugün Ne Kadar Oldu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklaması sonrasında dolar kuru 12 lira seviyesine kadar geriledi. Tarihinin en hareketli dönemini yaşayan TL, dünyanın da gündeminde!

Saniye Saniye Dolar Kurunda Korkutan Hareketlilik! Dolar Düşmeye Devam Edecek Mi? Dolar Bugün Ne Kadar Oldu?

Geçtiğimiz günlerde Kabine toplantısı sonrasında piyasalara ilişkin kritik açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kur hareketliliğinin bu kez aşağı yönlü oynaklık yaşamasına neden olacak açıklamalarda bulundu. Dolar başta olmak üzere birçok yabancı para birimi karşısında saniye saniye hareketlilik yaşayan TL, dünya basınında da gündeme geldi.

Bir önceki ortalama yüzde 10’un üzerinde bir değer kaybederek düşen dolar/TL, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasının ardından toplamda ise yüzde 30’dan fazla değer kaybı yaşadı. Kurdaki sert düşüş ise bir süre daha devam edecek gibi görüyor.

Dolar/TL Bugün Ne Kadar?

Hükümetin açıkladığı yeni ekonomi modeline göre, kur korumalı TL vadeli mevduat hesabı uygulamasının başlatılması TL üzerinde baskıyı artırdı. 18 lira seviyelerine kadar sert bir yükseliş yaşamasının ardından açıklama sonrasında 12 TL seviyelerine kadar gerilemiş durumda. Ara ara ani yükseliş yaşayarak göstergeleri altüst eden dolar/TL, tüm zamanların en hareketli dönemini yaşıyor.

Son kapanışının biraz üzerinde seyreden dolar/TL, 22 Aralık Çarşamba günü itibariyle açılışını 12,30 TL seviyelerinden yaptı. Sabah saatleri itibariyle 12 lira seviyesinin biraz üstünde seyreden dolar kurunun gün içinde nasıl bir hareketlilik yaşayacağını ise artık tahmin etmek mümkün değil.

Döviz Piyasalarında Son Durum

Yabancı parlar karşısında ciddi bir değer kaybeden TL, yeni kur para ve mevduat politikasının uygulanmaya başlamasının ardından toparlanma eğilimi içine girdi. Ancak girdiği yeni süreçte sert iniş ve çıkışlar yapan TL, ekonomik güveni zedelemiş oldu. Oynaklığın yüksek olduğu piyasalara olan güvenin de azalmasının olumsuz etkilerinin görülmesi bekleniyor.

22 Aralık itibariyle dolar 12 TL seviyelerinden işlem görürken, euro ise 13 TL seviyelerine kadar gerilemiş durumda. İngiliz sterlini ise 16 lira seviyelerinden hafta ortasında sabah saatleri itibariyle işlem görmeye devam ediyor. Piyasalarda oluşan belirsizlik nedeniyle endişelerde devam ediyor. Yeni sistemin açıklanmasının hemen ardından dolarda yaşanan hareketliliğinin bir süre daha piyasaları olumsuz etkilemesi bekleniyor.