Yargıdan O Atamaya İptal!

Alsancak Devlet Hastanesi’nden Kemalpaşa Devlet Hastanesi’ne atanan işyeri temsilcisinin atamasının uygun olmadığına karar veren mahkeme, “İdare sebebini açık ve kesin bir şekilde belirtmeden bir a

Yargıdan O Atamaya İptal!

Alsancak Devlet Hastanesi’nden Kemalpaşa Devlet Hastanesi’ne atanan işyeri temsilcisinin atamasının uygun olmadığına karar veren mahkeme, “İdare sebebini açık ve kesin bir şekilde belirtmeden bir atama yapamaz” kararı verdi. Sendika Avukatı Coşkun Üzüm, bir işyeri temsilcisinin başka bir kuruma atamasının yapılamayacağına dikkat çekerek, “Kemalpaşa’ya görevlendirilen temsilimiz hukuka uygun olmadan görevlendirilmişti. Yargı bu işlemi iptal etti” dedi.

İşte o mahkeme kararı

HUKUKA AYKIRI

“Memurların naklen atanmaları konusunda idareye takdir yetkisi tanıdığı açık olup, bu yetkinin ancak kamu yararı ve hizmet gerekleri göz ardı edilerek kullanıldığının kanıtlanması ya da idari yargı merciince saptanması halinde, sözü edilen bu durumun dava konusu idari işlemin sebep ve maksat yönlerinden hukuka aykırılığı nedeniyle iptalin gerektireceği yargısal içtihatlarla kabul edilmiş bulunmaktadır”

AİLE BÜTÜNLÜĞÜ BOZULUR

“Uyuşmazlıkta Sağlık Sen İzmir Şubesi tarafından işyeri temsilcisi olarak tayin edilen ve bu görevi yürüten davacının 657 sayılı yasanın 72 ve 76. Maddelerine dayanılarak ve Kemalpaşa Devlet Hastanesi’nin ihtiyacı bulunduğu gerekçesiyle veri hazırlama kontrol işletmeni olarak Nevvar Salih İşgören Alsancak Devlet Hastanesi’ne atandığı anlaşılmaktadır. Davacı her hangi bir disiplin cezasının bulunmadığını, eşinin İzmir kent merkezinde çalıştığını, iki çocuğunun eğitim durumunun olumsuz etkileneceğini, aile birliğinin bozulacağını, kent merkezine uzak bir konumda bulunan Kemalpaşa’ya mutad vasıtayla ulaşımın büyük güçlükler taşıdığını, yaklaşık 2 saatlik yolculuk ile ulaşabildiğini belirterek, dava konusu işlemin iptalini istemektedir”

GÖREVLENDİRMENİN NEDENİ AÇIK VE KESİN ŞEKİLDE BELİRTİLMEMİŞTİR

Belirtilen bu durum karşısında idarenin sebebini açık ve kesin bir şekilde belirtmeden, sendika işyeri temsilcisi sıfatını taşıyan davacının görev yerini değiştirmesinde hukuka uygunluk bulunmadığından, davanın reddine dair verilen mahkeme kararında

Kaynak: medya sağlık

Anahtar Kelimeler:
yargıdan atamaya iptal
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.