Vücudundan Yumurta Büyüklüğünde Taş Çıktı

İdrar yapamama şikayetiyle hastaneye giden Dursun Güngör isimli hastanın idrar kesesinde yumurta büyüklüğünde taş tespit edildi.

Sağlık 02.10.2015, 15:04
Vücudundan Yumurta Büyüklüğünde Taş Çıktı

ANKARA (ANKA) - İdrar yapamama şikayetiyle hastaneye giden Dursun Güngör isimli hastanın idrar kesesinde yumurta büyüklüğünde taş tespit edildi. Yapılan başarılı operasyonla çıkartılan taş, hasta ve yakınlarında büyük şaşkınlık yarattı.

Ankara’da yaşayan ve idrar yapamama şikayetiyle Lokman Hekim Ankara Hastanesine başvuran Dursun Güngör’ün çekilen röntgeninde idrar kesesi içinde olduğu izlenimi veren taş gölgesi görüldü. Taşın büyüklüğü nedeniyle Üroloji Doktoru Metin Taş tarafından açık ameliyata alınan hastanın idrar kesesinden yumurtadan daha büyük taş çıkartıldı. Çıkartılan taş, hasta ve hasta yakınlarında büyük şaşkınlıkla karşılandı.

Operasyonu yapan Üroloji doktoru Metin Taş, hastanın röntgeninde görülen taşın büyüklüğünün normal olmadığını, risk unsurları nedeniyle taşın açık ameliyatla çıkartıldığını söyledi. Lokman Hekim doktoru Taş, idrar kesesi taşı olan bir kişide genellikle sık idrar yapma, sık idrar yolu iltihabı gelişmesi, idrardan kan gelmesi, işemenin aniden durması, idrar yapamama şikayetleri görüldüğünü anlatırken, şunları kaydetti:

“Yetişkinlerde idrar kesesi taşları hemen hemen her zaman prostat büyümesine bağlı olarak idrar yolunda darlık gelişmesi sonucu oluşur. İdrar kesesi taşı olan bir kişide genellikle sık idrar yapma, sık idrar yolu iltihabı gelişmesi, idrardan kan gelmesi, işemenin aniden durması, idrar yapamama şikayetleri görülür. Bu şikayetlerin olması durumunda idrar tahlili, röntgen ve ultrason ile idrar yolunda taş olup olmadığı anlaşılabilir.”

İdrar kesesi taşlarının küçük olması durumunda kapalı ameliyat yöntemleri ile alınıp hastanın aynı gün taburcu edilebildiğine dikkati çeken Metin Taş, “Eğer taş büyükse ve kapalı yöntemle kırılamayacak kadar sert ise açık ameliyat en uygun seçenektir. İdrar kesesi taşlarının oluşum nedeni genellikle prostat büyümesi olduğu için, prostat büyümesinin de tedavi edilmesi gerekir” dedi. (ANKA)

(HM/ÖZK)

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@