Uluslararası 'bulgur Yılı' İlan Edilsin

ANKARA (ANKA) -Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilara Koçak, EXPO 2015 Milano Türkiye kapanış programında 2...

Sağlık 27.10.2015, 15:50
Uluslararası 'bulgur Yılı' İlan Edilsin

ANKARA (ANKA) -Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilara Koçak, EXPO 2015 Milano Türkiye kapanış programında 2016 yılını "Uluslararası Bakliyat Yılı" olarak kabul eden Birleşmiş Milletlere, “Artık bulgurun da hak ettiği değeri görmesi gerektiğine inanıyorum. Birleşmiş Milletlerin en yakın zamanda Uluslararası Bulgur Yılını ilan ettiğini görmek en büyük hayalim” çağrısında bulundu.

Koçak, teması “Feeding the Planet, Energy for Life / Gezegeni beslemek, Yaşam için enerji” olan EXPO 2015 Milano’daki konuşmasında, “1 Mayıs tarihinden bu yana beş milyondan fazla ziyaretçiye ülkemizin geçmişinden aldığı mirası nasıl geleceğe taşıdığını, topraklarımızın bereketini, kültürümüzün çeşitliliğini, insanımızın hoşgörüsü ve yardımseverliğini en büyük zenginliğimiz” dedi. 

-“ÜLKEMİZİN HER BÖLGESİNİN YEMEK KÜLTÜRÜ AYRI BİRER HAZİNE”-

Kapanış programı dâhilinde, Türkiye’nin zengin topraklarındaki beslenme yönünden çok kıymetli yiyecekleri ve Türk mutfağının zenginliğini aktaran Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilara Koçak şu ifadeleri kullandı:

“EXPO 2015 Milano Türkiye kapanış programına davet edilmek ve ülkemi temsil etmek benim için çok büyük bir onur ve gurur. Ülkemizin her bölgesinin yemek kültürü ayrı birer hazine. Sağlık faydaları yönünden geleneklerimize sahip çıkmak ve dünyaya anlatmak hepimizin önemli sorumluluğu. Yoğurt, tarhana, bulgur, fındık, badem, mercimek, kefir ve ayran hepsi çok sağlıklı ve lezzetli. Bunları tüm dünyaya daha fazla anlatmamız gerekiyor. Günden güne artan obeziteye çare bulmak için çok uzaklara gitmeye gerek yok. Kendi topraklarımızın tohumu, bereketi ve geleneksel yeme alışkanlıklarına dönmek ve hareketi artırmak en iyi çözüm.”

“BULGUR YILI İLAN EDİLMELİ”

Koçak, Birleşmiş Milletlerin 2013 yılını Güney Amerika’ya ait bir tahıl olan “kinoa (quınoa)” yılı ilan ettiğini ve 2016 yılını ise “Uluslararası Bakliyat Yılı” olarak belirlediğini hatırlattı. Koçak, “Bu seçimlerin ardından artık bulgurun da hak ettiği değeri görmesi gerektiğine inanıyorum. Birleşmiş Milletlerin en yakın zamanda “Uluslararası Bulgur Yılı”nı ilan ettiğini görmek en büyük hayalim” dedi. (ANKA)

(HND/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@