Türkiye'de Yılda 7 Bin Böbrek Nakline İhtiyaç Var

ANKARA (ANKA) -Türkiye’de böbrek naklinin yetersiz olduğunu ifade eden Medical Park Antalya Hast...

Sağlık 03.11.2015, 11:50
Türkiye'de Yılda 7 Bin Böbrek Nakline İhtiyaç Var

ANKARA (ANKA) -Türkiye’de böbrek naklinin yetersiz olduğunu ifade eden Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Alper Demirbaş, yılda 7 bin kişiye böbrek nakli yapılması gerektiğini fakat şu anda ancak 3 bin böbrek naklinin gerçekleştirilebildiğini bildirdi.

Türkiye’de organ bekleme listelerinde hasta sayılarının giderek arttığını, yapılan organ bağışlarının ihtiyacı karşılamakta yetersiz kaldığını ifade eden Prof. Dr. Alper Demirbaş, “Halen diyalize giren 70 bin hastanın devlete maliyeti, böbrek nakli olmuş bir hastaya kıyasla yaklaşık 9 kat fazla” sözleriyle organ bağışının önemine dikkat çekti.

Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi’nde 2008 yılının Aralık ayı itibariyle organ nakli yapmaya başladıklarını belirten Demirbaş, “Bu tarihten itibaren 3435 böbrek, 250 karaciğer ve 40 adet pankreas nakli gerçekleştirdik. Temel olarak üzerinde uğraştığımız organ nakli, böbrek. Çünkü Türkiye’de en çok böbrek nakline ihtiyaç var. Türkiye’de yılda 7 bin kişiye böbrek nakli yapılması gerekiyor ama şu anda toplam 3 bin böbrek nakli yapılabiliyor. Bu rakamı arttırmak için de elimizden geleni yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

-BÖBREK NAKLİ OLAN HASTA 70 KİŞİ YERİNE 8 KİŞİNİN PAYINI ALACAK-

Yapılan bilimsel araştırmalarda Türkiye’de 70 bin diyaliz hastası olduğunun tespit edildiğini kaydeden Demirbaş, Türkiye’de kronik böbrek hastası sayısının ise 2 milyon civarında olduğunu belirtti. Demirbaş, “Bir kronik böbrek hastası, diyaliz tedavisi aldığında devletin sağlık bütçesinden 70 kişinin aldığı kadar bir payla tedavi edilebiliyor. Ancak kendisine böbrek nakli yapılırsa, aynı hasta ilk yıldan sonra sadece 8 kişinin sağlık bütçesinden aldığı payla tedavi edilebiliyor. Bu durum hem hastalarla ilgili hayati bir sorun hem de Türkiye’yi ekonomik olarak etkileyen bir durum. Bu nedenle Türkiye’de böbrek nakli çok önemli” açıklamasında bulundu.

-BÖBREK NAKLİ DİYALİZE GÖRE 5 KAT UZUN YAŞATIYOR-

Kadavradan gerçekleştirilen böbrek nakli sayısının canlı vericili böbrek nakline göre daha az olduğunu söyleyen Demirbaş, şunları aktardı:

“Türkiye’de beyin ölümü gerçekleşmiş insanlardan yapılan nakil oranları maalesef çok az. Bu, bizim için ciddi bir sorun. Ama yine de canlı vericili böbrek nakli yaparak bu hastaları diyalizden kurtarabiliyoruz. Diyalize giren hastalarda beklenen yaşam süresi, böbrek nakli olanlarda beklenen yaşam süresinin 5’te 1’dir. Diyalize başlayan her 100 hastanın 5 yıl sonra yüzde 59’unu, 10 yıl sonra da önemli bir kısmını kaybediyoruz. Böbrek nakli yapılan hastalarınsa 10 yıl sonra yüzde 75 ile 80 arasındaki oranı hayatta kalıyor. Böbrek nakli aslında hastaları diyalizden kurtaran değil, hayat kurtaran bir yöntemdir.”

-EN FAZLA BÖBREK HASTASI GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ’NDE-

Böbrek hastalığının Türkiye’deki dağılımı konusunda da bilgi veren Demirbaş, Türk Nefroloji Derneği tarafından yapılan bilimsel çalışmada en fazla böbrek hastalığının Güneydoğu Anadolu ve Marmara Bölgesi’nde görüldüğünü açıkladı. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin ilk sırada olmasının nedeninin ise kişilerin su kullanımı ya da kronik böbrek yetmezliği gelişmeden hekime başvurmaması gibi nedenler olduğunu sözlerine ekleyen Demirbaş, “Türkiye’de böbrek hastalığı görülme sıklığı Batı ülkelerine göre bir miktar daha fazladır. Bunun nedeniyse; diyabet, hipertansiyon vb. hastalığı olanların çok daha erken doktor takibine girip, böbrek yetmezliği gelişmesinin en azından geciktirilmesidir” ifadeleriyle açıkladı.

-DİYALİZE BAŞLAYAN HASTALARIN YÜZDE 18’İ BİR YILDA HAYATINI KAYBEDİYOR-

Böbrek nakli yaptıkları hastanın bir yılın sonunda hayatta kalma oranının yüzde 98,50 olduğunun altını çizen Demirbaş, şunları ekledi:

“Bugün diyalize başlayan hastaların Türkiye’de yüzde 18’i bir yılın sonunda hayatını kaybediyor. Yani aslında kronik böbrek hastalığı bir anlamda bazı kanser türleriyle sağ kalım açısından neredeyse eşit. Fakat kronik böbrek hastalığının bir farkı var. Kronik böbrek hastalığı böbrek nakliyle tamamen tedavi edilebiliyor. Kanser ise daha değişik tedavilerle tam olarak tedavi edilemeyebiliyor. Bu yüzden biz baştan beri organ nakline çok önem verdik. Türkiye’nin hemen hemen her il ve ilçesinden, hatta 47 farklı ülkeden hastalara böbrek nakli ameliyatı gerçekleştirdik.”

-“ORGAN NAKLİNDE DEVLET DESTEĞİ ÖNEMLİ”-

Son yıllarda Sağlık Bakanlığı’nın organ nakline bakış açısının çok değiştiğini söyleyen Demirbaş, “Organ nakli, bir devlet politikası olarak kabul edildi. Bu da ciddi oranda organ nakli sayısının artmasının önünü açtı. Organ nakli, devlet tarafından desteklenmesi gereken bir durumdur. Çünkü organ nakli bekleyen hastaların çoğunun yüzde 95’inin sosyal güvencesi, ekonomik düzeyleri orta veya ortanın altındaki seviyededir. Bu yüzden devletin mutlaka desteklemesi gerekiyor. Resmi verilere göre biz, son 7 yıldır ABD ve Avrupa Birliği’ndeki yaklaşık 700 organ nakli merkezi arasında en çok böbrek nakli yapan merkeziz” sözleriyle devlet desteğinin önemini belirtti.

-AKRABA EVLİLİĞİ DE BÖBREK HASTALIĞI SEBEBİ-

Böbrek hastalıklarının bir kısmının genetik geçişli olduğunu belirten Demirbaş, akraba evliliğinin de böbrek hastalığına etki ettiğini ifade etti. Bazı tip böbrek hastalıklarında akraba evliliği olmasa da böbrek yetmezliğinin gelişebileceğini kaydeden Demirbaş, böbrek nakli yaptığı en küçük yaştaki hastasının 6.5 kilo ve 8 aylık olduğunu bildirdi.

-“53 YAŞINDAYIM, 5 BİNE YAKIN NAKİL YAPTIM”-

Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi olarak 2014 yılında Türkiye’de gerçekleştirilen böbrek nakillerinin 5’te 1’ini yaparak önemli bir başarıya imza attıklarını söyleyen Demirbaş, “53 yaşındayım ve 5 bine yakın organ nakli yapmış bir cerrahım. Türkiye’deki ilk doku uyumsuz böbrek naklini, ilk kan grubu uyumsuz böbrek naklini, ilk çapraz böbrek naklini ve daha birçok ilki gerçekleştirdik. Gerçekleştirmeye de devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. (ANKA)

(HND/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@