Türkiye Birincisinin Mülakatta Elendiği Yerde Adalet Yoktur

Bağımsız Sağlık sen Türkiye Birincisinin Mülakatta Elendiği Yerde Adalet Yoktur

Sağlık 08.12.2015, 10:12
Türkiye Birincisinin Mülakatta Elendiği Yerde Adalet Yoktur

ANKARA (ANKA) - Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, Türkiye genelinde 12 bin adayın katıldığı Sağlık Bakanlığı Görevde Yükselme Sınavı'nın yazılı etabını birinci sırada tamamlayan sağlık çalışanının yapılan mülakatta elendiğine dikkat çekerek, “Görevde yükselme ve unvan değişikliğinde liyakat ilkesinin yok edilmesi ve kamu görevlilerinin subjektif kriterlere göre yükselmesini öngören mevcut düzenleme artık bir garabet olmaktan öteye geçememektedir. Türkiye birincisinin mülakatta elendiği bir sistemde adaletten söz edilemez. Bu nedenle görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavının yazılı şekilde ve adalet ilkelerine göre yapılması önem arz etmektedir” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Başkanı Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, Afyonkarahisar’da 112 Acil Tıp Teknisyeni (ATT) olarak görev yapan bir sağlık çalışanının katıldığı Sağlık Bakanlığı Görevde Yükselme Sınavı’nın yazılı bölümünde birinci olmasına rağmen mülakatta elenmesine tepki göstererek, “Türkiye’de görevde yükselme ve unvan değişikliğinin liyakat esasları üzerine gerçekleşmesi gerekirken, 12 bin kişinin katıldığı sınavdan birinci olarak çıkan personelin hakkı gasp edilmiştir. Söz konusu sağlık çalışanına mülakattan 70 puan altı verilerek müdür olma olanakları haksız bir şekilde elinden alınmıştır” ifadelerini kullandı.

-SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİ KAÇINILMAZDIR-

Görevde yükselme ve unvan değişikliğine ilişkin sınavların adalet ve hakkaniyet ilkelerine göre gerçekleşmesi, yazılı sınavın ölçü kabul edilmesi gerektiğine dikkat çeken Bayraktar, bu kapsamda Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik’te liyakat ilkesini zedeleyen maddelerin iptal edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Bayraktar, “Özellikle görevde yükselme sınavlarından muaf tutulacak görevleri genişleten, görevde yükselme sınavına katılabilmek için belirli bir süre çalışmış olma şartını kaldıran, müdür kadrolarına atanmada yazılı sınavı kaldırarak sözlü sınavdan 70 almış olma şartı getiren hükümler acilen liyakat ilkeleri çerçevesinde yeniden düzenlenmelidir” dedi.

-BU SİSTEMDE ADALETTEN SÖZ EDİLEMEZ-

Bayraktar, görevde yükselme ve unvan değişikliğinde liyakat ilkesinin yok edilmesi ve kamu görevlilerinin subjektif kriterlere göre yükselmesini öngören mevcut düzenlemenin artık bir garabet olmaktan öteye geçemediğine işaret ederek, “Türkiye birincisinin mülakatta elendiği bir sistemde adaletten söz edilemez. Bu nedenle görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavının yazılı şekilde ve adalet ilkelerine göre yapılması önem arz etmektedir” dedi.

Bayraktar ayrıca, görevde yükselme ya da unvan değişikliklerinde kurumlarca konulan yaş sınırının da kaldırılması gerektiğini belirtti. (ANKA)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@