Ttb: Yasta Değil İsyandayız

ANKARA (ANKA) – Türk Tabipleri Birliği (TTB), toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin ortadan kaldırılması mücadelesinin sürdürüleceğini belirterek, “Kadınların her düzeyde eşitliğini ve ya

Ttb: Yasta Değil İsyandayız

ANKARA (ANKA) – Türk Tabipleri Birliği (TTB), toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin ortadan kaldırılması mücadelesinin sürdürüleceğini belirterek, “Kadınların her düzeyde eşitliğini ve yaşam hakkını savunuyoruz, savunacağız. Yasta değil, isyandayız. Yaşam hakkımız için tüm sorumluları göreve davet ediyoruz” açıklamasında bulundu.

TTB tarafından Özgecan Aslan cinayetiyle ilgili yapılan açıklamada, Özgecan’ın katledilmesinin Türkiye’de giderek büyüyen bir sorun olan “cinsiyetçi politikaları” bir kez daha akıllara getirdiği belirtildi. Bu saldırının, bir kişiye “kadın olmaktan dolayı” yapılan bir saldırı olmasının yanında, Türkiye’de bir kadının kamusal alanda var olması, yolculuk etmesi hakkına da bir saldırı olduğu vurgulandı. Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Bu ülke, sadece cinsiyetinden dolayı en temel hak olan yaşam hakkının yok edildiği kadınların ülkesidir. Bu kadın katliamında, yasaları uygulamayan, cezai indirimler için mazeret arayan, tecavüze uğrayanı ‘psikolojik olarak etkilenmemiştir’ diyen, çocukların tecavüzlerine ‘kendisinin isteği ile olmuştur’ diyebilen herkesin payı vardır. Biz hekimler olarak cinsel saldırı/tecavüze maruz bırakılan kadınların yaşadığı bedensel ve ruhsal  sorunlara tanık oluyoruz.

Türk Tabipleri Birliği olarak bu acı olayı, devlet kademelerinden yükselen eril ve cinsiyetçi söylemlerin toplumda en uç noktada karşılık bulması olarak değerlendiriyoruz. AKP iktidarının ‘üç çocuk’, kürtaj, sezaryen, ‘kadın değil aile’ vb. pek çok örneğini gördüğümüz söylemleri, kadın karşıtı politikalara karşılık gelmektedir. Üstelik bunu toplumun kültürü ile ilişkilendirerek normalleştirmekte, toplumdaki hegemonyasını sürdürebilmenin bir aracı olarak kullanmaktadır.

Türkiye’de toplumsal cinsiyeti derinleştirecek politikalar yerine devletin her türlü kurumu ile samimi bir şekilde çaba harcaması ihtiyacı bugün daha fazla kendini göstermektedir. Türk Tabipleri Birliği ve kadın hekimler, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin ortadan kaldırılması mücadelesini, tüm kadın kuruluşları ve duyarlı halkımızla birlikte sürdürecektir. Bizler, taraf olduğunuzu, şiddete isyan eden kadınların yanında yakınında bulunacağımızı, her zaman dayanışma içinde olacağımızı bir kez daha belirtmek isteriz. Kadınların her düzeyde eşitliğini ve yaşam hakkını savunuyoruz, savunacağız. Yasta değil, isyandayız. Yaşam hakkımız için tüm sorumluları göreve davet ediyoruz.” (ANKA)

(GO/ÖZK)

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.