Ttb Ve Tpd'den Şizofreni Ve Bipolar Bozukluk Açıklaması

ANKARA (ANKA) – Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve Türkiye Psikiyatri Derneği (TPD), psikiyatri hastalarının damgalanmasının, hastaları tedaviden ve toplumdan uzaklaştırdığını belirterek, “Medyada yer aldığı şekilde şizofreni ha

Sağlık 07.04.2015, 09:46
Ttb Ve Tpd'den Şizofreni Ve Bipolar Bozukluk Açıklaması

ANKARA (ANKA) – Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve Türkiye Psikiyatri Derneği (TPD), psikiyatri hastalarının damgalanmasının, hastaları tedaviden ve toplumdan uzaklaştırdığını belirterek, “Medyada yer aldığı şekilde şizofreni hastalarının ‘evden dışarı çıkmamaları’nın en önemli nedeni damgalamadır. Bu haberlerin medyada veriliş şekli de ayrıca damgalamayı arttırmaktadır” açıklamasında bulundu.

TTB ve TPD’den yapılan ortak açıklamada, son dönemde bazı medya organlarında şizofreni ve bipolar bozukluk hastası kişilerle ilgili haberlerin yer aldığı anımsatıldı. Psikiyatri hastalarının damgalanmasının, hastaları tedaviden ve toplumdan uzaklaştırdığına dikkat çekilen açıklamada, şöyle denildi:

“Medyada yer aldığı şekilde şizofreni hastalarının ‘evden dışarı çıkmamaları’nın en önemli nedeni damgalamadır. Bu haberlerin medyada veriliş şekli de ayrıca damgalamayı arttırmaktadır. Şizofreni hastalarının damgalanması, toplum dışına itilmelerine, hastalıklarından utanmalarına, hastalığının herkes tarafından öğrenileceğine dair kaygı duymalarına yol açmaktadır. Toplumun şizofreni hastalığından/hastalarından korkması, daha fazla hastanın evine kapanmasına, hastalığını utanç verici olarak algılayıp reddetmesine, dolayısıyla tedavi imkanlarından uzaklaşmasına neden olmaktadır. Bir insanın toplum tarafından reddi ve ayrımcılığa uğraması bir insan hakları ihlalidir. Şizofreni ve bipolar bozukluk hastalarının suç ve şiddet olaylarına karışma oranı herhangi bir psikiyatrik tanısı olmayan kişilerden çok daha azdır. Bir şizofreni hastası tarafından öldürülme riski 14,3 milyonda birdir. Buna karşın bir şizofreni hastasının başkalarından zarar görme riski diğer bireylerden 2-14 kat daha fazladır. Türk Tabipleri Birliği ve Türkiye Psikiyatri Derneği olarak, medyada psikiyatri ile ilgili haberlerin veriliş şekline azami özenin gösterilmesi talep ediyoruz.” (ANKA)
(AYÇ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@