Tıpta yeni yöntem: Ameliyatsız kalp operasyonu

Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ramazan Topsakal, tıpta yeni teknolojilerle birlikte artık ameliyatsız yöntemle açamayacakları kalp damarının bulunmadığını söyleyerek,

Sağlık 13.12.2016, 14:54
Tıpta yeni yöntem: Ameliyatsız kalp operasyonu

KAYSERİ, () - KAYSERİ’de 5 yıldan bu yana yüzde 100 tıkalı kalp damarlarıyla yaşayan Muzaffer Kınaş, Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Kalp Hastanesi’nde uygulanan ve 45 dakika süren ameliyatsız yöntemle sağlığına kavuştu.
Kayseri’de 5 yıldan bu yana kalp damarlarından 2'si yüzde 100 oranında tıkalı olan ve açık kalp ameliyatını kabul etmeyen 60 yaşındaki Muzaffer Kınaş’ın kapalı kalp damarları, Erciyes Üniversitesi Kalp Hastanesi’nde 45 dakika süren ameliyatsız (anjiyo) yöntemi ile tamamen açıldı. Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ramazan Topsakal, tıpta yeni teknolojilerle birlikte artık ameliyatsız yöntemle açamayacakları kalp damarının bulunmadığını söyledi. ERÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Ramazan Topsakal, anjiyo yöntemiyle sağlığına kavuşturdukları hastayla ilgili şu bilgileri verdi:


"Hastamız 60 yaşındaki Muzaffer Kınaş, 5 yıldır kalp damarındaki tıkanıklık şikayeti ile bize başvurdu. Hastaya daha önce iki kez anjiyo yapılmış ve kalp damarı tamamen tıkalı olduğu için by-pass ameliyatı önerilmiş.

Fakat hasta, açık kalp ameliyatı olan by-pass’ı kabul etmemiş. Biz hastaya yaptığımız tetkiklerde kalpte bulunan damarlardan ikisinin yüzde 100 oranında tıkalı olduğunu tespit ettik. Hasta by-pass’ı istemediğinden, biz tıpta yeni teknoloji ve yeni tetkikleri uygulayarak hastanın tıkalı olan kalp damarlarını açmayı denedik. Yaklaşık 45 dakika süren operasyonla hastanın kasığından girerek tıkalı olan damarlarına ulaştık.

Yeni üretilen tellerle hastanın tamamen tıkalı olan kalp damarlarını açtık ve stent yerleştirdik. Operasyonumuz çok başarılı geçti ve hasta sağlığına kavuştu."


Prof.Dr. Topsakal, tıpta yeni teknoloji ve yeni tedavi yöntemlerinin kendilerine büyük kolaylık sağladığını da ifade ederken, "Tıpta yeni yöntemlerle artık ameliyatsız yöntemle açamayacağımız kalp damarı yoktur desem fazla iddialı olmaz" diye konuştu. Kalp damarları açılarak sağlığına kavuşan 60 yaşındaki Muzaffer Kınaş ise kendisini tedavi eden doktorlara teşekkür etti.

DHA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@