Testlerde de Adalet İstiyoruz

Cumhurbaşkanına yakın ekibe her gün test yapılırken, ciddi risk grubunda olan sağlık çalışanlarına düzenli test yapılmaması akla ve mantığa uymamakta, vicdanlara sığmamaktadır.

Sağlık 14.10.2020, 14:03
Testlerde de Adalet İstiyoruz

Türkiye’de milletvekilleri, danışmanları gibi ayrıcalıklı kesimlere sırf tarama amaçlı düzenli Covid-19 testi yapıldığı bilinmektedir. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Cumhurbaşkanına yakın ekibe her gün test yapıldığını açıklamıştır. Türkiye'de teste ulaşma açısından ayrıcalıklı bir kesimin oluştuğu görülmekte, siyasi iktidarın adaletsiz uygulamaları insan sağlığı üzerinden de devam etmektedir. 

Pandemi hastanelerinde tüm branşlardan ve farklı unvanlardan sağlık çalışanları salgınla fedakârca mücadele etmekte, büyük bir risk altında çalışmaktadır. Aynı şekilde Aile Sağlığı Merkezi çalışanları da yüksek risk altında hizmet vermektedir. Türkiye'de 7 bin 428 sağlık çalışanı Covid-19’a yakalanırken, 112 sağlık çalışanı hayatını kaybetmiştir.

Yüksek risk altında hizmet vermelerine ve 100’ü aşkın kayıp vermelerine rağmen sağlık çalışanlarına pandeminin başından beri geçen 7 ayda düzenli PCR testi yapılmamıştır. Genel Sağlık-İş olarak bu konuda yaptığımız tüm çağrılar sonuçsuz kalmıştır.  Sağlık çalışanlarına semptomatik olana kadar test yapılmamaktadır. Sağlık çalışanının sağlığı önemsenmemekte aynı zamanda asemptomatik dönemde bulaş riskini arttırmakta ve tedavinin aksamasına sebep olmaktadır.

Ciddi risk grubunda olan sağlık çalışanlarına düzenli test yapılmazken bazı kurum veya kişilere ayrıcalık tanınması akla ve mantığa uymamakta, vicdanlara sığmamaktadır.

Sağlık Bakanlığı, testlerin kime ve hangi kriterlere göre yapıldığı şeffaf olarak açıklamalıdır. Sağlık çalışanlarına rutin olarak haftada bir PCR testi uygulanmalıdır. PCR testi pozitif olan sağlık çalışanlarının ailelerine ve temas ettikleri kişilere de test yapılmalıdır.

                                                                                                                     

Zekiye Bacaksız

                                                                                                           Genel Sağlık-İş Genel Başkanı

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@