Taşkın; Taşıma suyuyla değirmen dönmüyor!

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde sağlık personeli açığını rotasyonla kapatmaya çalıştıklarını, bunun da diğer sağlık çalışanlarını mağdur ettiğini söyledi.

Sağlık 21.01.2016, 23:25
Taşkın; Taşıma suyuyla değirmen dönmüyor!

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde sağlık personeli açığını rotasyonla kapatmaya çalıştıklarını, bunun da diğer sağlık çalışanlarını mağdur ettiğini söyledi.

Konuyla ilgili basın açıklaması yapan Taşkın, şunları söyledi: “Kırıkkale Üniversitesinde sağlık personeli açığı var. Her ay Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesinden ebe, hemşire ve sağlık memuru rotasyonla görevlendiriliyor. Rotasyon nedeniyle Yüksek İhtisas Hastanesi personel sıkıntısı yaşıyor. Buna acil olarak çözüm bulunmalıdır.”

15 yıldır devam eden bir sıkıntı…

15 yıldır rotasyonla Yüksek İhtisas Hastanesinden geçici görevlendirme yapıldığını belirten Taşkın, bu nedenle sağlık personeli mağdur ediliyor. Yıllardır bu sorunun çözülmemiş olması düşündürücüdür, dedi. Geçici görevlendirmelerde sıkıntı yaşandığını söyleyen Taşkın, sözlerine şöyle devam etti. “2 yıl önce Tıp Fakültesi Hastanesine 3-5 hemşire alımı yapıldı. Hastanede sağlık personeli açığı çok fazla. Buna rağmen 3-5 hemşire alımı yapılmasını anlayabilmiş değiliz. Senelerdir bu sıkıntıyı görmezlikten gelen Üniversite Rektörlüğü, ilin çeşitli kademelerindeki yöneticileri ve siyasilerin, hem hastaların hem personelin mağduriyetlerini görmesini istiyoruz.”

Her ay 15 personel rotasyona tabii tutuluyor.

 Her ay 15 sağlık personelinin Tıp Fakültesi Hastanesinde görevlendirildiğini belirten Taşkın, görevlendirilen sağlık personelinin Hastane yönetiminin tavırlarından memnun olmadıklarını, ağır koşullarda çalıştıklarını, bu nedenle çeşitli problemlerin yaşandığına vurgu yaptı. Taşkın, doğumhane de hiç görev yapmamış ebeler Üniversite Hastanesinin doğumhanesinde görevlendiriliyor. Acil Cerrahi de ve ameliyathane de hiç görev yapmamış olan hemşireler buralarda görevlendiriliyor. İtirazları dikkat alınmıyor ve personelimiz mağdur ediliyor, ifadelerini kullandı.

Üniversite Hastanesi, döner sermaye kaynaklarını harcamamak için personel alımı yapmıyor.

Üniversite Hastanesinin, maaşları döner sermaye kaynaklarından karşılanmak üzere sağlık personeli alımı yapması gerekirken bundan kaçındığını söyleyen Taşkın, edindiğimiz bilgiye göre Üniversite Hastanesi döner sermaye kaynaklarını personel maaşları şeklinde harcamamak için alım yapmıyor. Bunun yerine Kırıkkale Kamu Hastaneleri Birliği’nden rotasyonla personel temin edilmesi yolunu tercih ediyorlar. Bu da rotasyona tabi tutulan personeli rahatsız ediyor, dedi.

Yüksek İhtisas Hastanesi personeli rotasyon nedeniyle mağdur ediliyor.

Geçici görevlendirmeyle ilgili sorunun uzun yıllardır devam ettiğini ve sorunun artık kangren halini aldığını belirten Taşkın, Üniversite Hastanesi’nde sağlık personeli açığının bir an önce kapatılması için personel alımı yapılmasının zorunlu olduğunu ve Yüksek İhtisas Hastanesi personelinin mağduriyetinin önlenmesi gerektiğini söyledi. 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@