Tam bir şifa kaynağı!

Çoğumuz çocukluğumuzda bu otların tohumu ile oynayıp, üflediğimizde beyaz tüylerinin uçuşmasını keyifle izlemişizdir.

Sağlık 17.04.2016, 10:02 17.04.2016, 10:05
Tam bir şifa kaynağı!
piramithaber.com -
Radika adı verilen bu ot aynı zamanda Ege’nin sevilen lezzetleri arasında. Üstelik 1800 yıl önce bile Roma döneminde yazılmış bir kitapta yer alan radikanın faydaları saymakla bitmiyor.

BU SENE ALAÇATI OT FESTİVALİ’NİN TEMASI OLDU

300’e varan çeşidiyle, doğanın Ege Bölgesi’ne sunduğu en büyük armağanlarından olan otların, tarihte de önemli kaynaklarda yer aldığı ortaya çıktı. Ege yemek kültürüyle ilgili tarihi araştırmalar yapan Yaşar Üniversitesi Öğretim Üyesi Arkeolog Prof. Dr. Recep Meriç, radikanın, 1800  yıl önce Eski İzmir yani Smyrna’nın önemli bir lezzeti olduğunu ortaya çıkardı. Geçtiğimiz hafta sonu 7.’si yapılan Alaçatı Ot Festivali’nin de teması, radikaydı.

MS 190 YILINDA BİR KİTAPTA GEÇİYOR

15 yıl boyunca Torbalı’daki Metropolis Antik Kenti’nde kazı başkanlığı yapan Yaşar Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümü Öğretim Üyesi Arkeolog Prof. Dr. Recep Meriç, radikanın adına, antik dünyanın aynı zamanda gastronomi yazarı olan Naukratis’li Athenaios’un Roma döneminde MS 190 yıllarında kaleme aldığı Deipnosophistai (Gastronomlar,Yemek Uzmanları) kitabında rastladığını söyledi.

Konak  Belediyesi’nin İZKA projesi kapsamında hazırlattığı İzmir’in Gizli Kültür Cevherleri” kitabında yazdığı İzmir’e Kısa Bir Bakış bölümünde Ege otlarıyla ilgili de tarihsel bilgiler verdiğini aktaran Prof. Dr. Meriç, “Yaptığım araştırmada, Deipnosophistai kitabında, Smyrna’da yetişen thridaka isimli ottan bahsedildiğini gördüm. Thridaka kelimesinin söylenişi, ses benzerliğinden dolayı yüzyıllar içinde biraz değişse de radika biçimini alarak günümüze kadar ulaşabilmiş” dedi.

Ege ve İzmir’de, yemeklik ot kültürünün günümüzde tekrar canlanması için yerel yönetimlerin, üniversitelerin ve bazı yemek yazarlarının konuya önem verdiğini belirten Meriç, “Tarihi 8 bin 500 yıl öncesine kadar dayanan İzmir’in, yöresel yemek kültüründe otların her zaman önemli yer tuttuğunu birçok kitapta görüyoruz.

Hem sağlıklı yaşam ve hem de yerel kültürlerin yaşaması açısından son dönemde yapılan tanıtım çalışmalarının yararlı olduğunu düşünüyorum. Radikanın yanı sıra doğada yetişen diğer otlar arasında kuzu kulağı yani labada Eski Yunanca’da Lapothon olarak karşımıza çıkıyor. Cibez, turp otu ve şevketi bostan da binlerce yıldır kültürümüzde olan şifalı otlar”
diye konuştu.

ŞİFA KAYNAĞI

Başta potasyum olmak üzere kalsiyum ve diğer mineraller açısından zengin bir besin olan radika A ve C vitamini ile torexacin, retinol, levulin, inulin gibi bileşikler içerir.

Besleyici değeri yüksek bir sebze olan radika vücuda güç ve zindelik verir. Göğsü yumuşatır ve öksürüğü keser. İdrar söktürür ve safra salgılarını arttırır. Mesane ve kalın bağırsak iltihaplarını gidermekte faydalıdır. Anne sütünü arttırır. Sarılıkta ve gut hastalığında faydalıdır. Uykusuzluğa iyi gelir. Karaciğer şişkinliğini indirir. Böbrek ve safra taşlarını düşürmeye yardımcı olur.

Sebze olarak yetiştirilen radikanın yaprakları salata olarak tüketilebilir. Kökü de yaşken doğranıp salatalara katılabileceği gibi kurutulduktan sonra öğütülerek kahveye yapımında da kullanılır. Yaprakları kaynatılıp lapa haline getirildikten sonra harici olarak egzama ve sivilcelerin üzerine sürülürse faydalı olur. Ayrıca, cildi temizleyici ve nemlendirici etkisi nedeniyle yüz maskelerine de katılabilir.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@