SKANDAL!!! Penceresiz, Havalandırmasız Solunum Odası

Devlet Hastanesi’nde yapılan değişiklik sendikaların tepkisini çekti. Türk Sağlık Sen Çanakkale Şube Başkanı Turan Çavdar, Çanakkale Devlet Hastanesi’nde solunum fonksi

Sağlık 22.04.2015, 16:23
SKANDAL!!! Penceresiz, Havalandırmasız Solunum Odası

Devlet Hastanesi’nde yapılan değişiklik sendikaların tepkisini çekti.

Türk Sağlık Sen Çanakkale Şube Başkanı Turan Çavdar, Çanakkale Devlet Hastanesi’nde solunum fonksiyon biriminin yerinin değiştirilerek, havalandırması, hatta penceresi olmayan bir odaya taşınmasına tepki gösterdi.

Çavdar, “Çanakkale Devlet Hastanesinde göğüs hastalıkları polikliniklerinin yanında bulunan ve uzun zamandır  bu poliklinikte hizmet sunan solunum fonksiyon ünitesi; İki hafta önce kimseye sorulmadan hastanenin ikinci katında havalandırması hatta camı olmayan 5-6 m2 lik bir odaya taşınmak suretiyle yeri değiştirilmiştir. Adı solunum fonksiyon odası olan, yeri göğüs polikliniğinden uzak ikinci kata taşınması hem hastaları sıkıntıya sokmuştur hem de çalışanları” dedi.

“Göğüs servisinin ve polikliniğinin hastalarının çoğunluğunun TBC'li olabileceğini ve Camı olmayan küçücük bir odanın SFT odası yapılmasının doğru olmadığını belirten Türk Sağlık Sen Çanakkale Şube Başkanı Turan Çavdar, “Bu odada hizmet veren hemşire arkadaşların sağlığı hiçe sayılmıştır. Hastanenin fiziki şartları ve yeni gelen doktorları mazeret gösteren idare; çalışanların sağlığını da düşünmüş müdür?

Her seferinde kaliteye atıfta bulunan hastane yönetimi, çalışanların ve hastaların sağlığını da düşünmesi gerekmektedir. Küçücük bir odanın şartlara uygunluğuna bakılmadan 'yapacak bir şey yok, artık burada çalışacaksınız' deyip dayatılması doğru bir yaklaşım değildir.

Sendika olarak konuyu idareye ilettiğimizde, 'biraz zaman verin yeni bir yer bulacağız' denmek suretiyle, konu geçiştirilmiş ve gereken adımlar hala atılmamıştır.

Ayrıca SFT odasının karşısında aylardır boş tutulan oda ne amaçla boş tutulmaktadır? Diye soran Türk Sağlık Sen şube başkanı Çavdar, "Sonuç olarak şuan ki yerinde hizmet verilmeye çalışılan SFT odası çalışma koşullarına ve hastalara uygun bir yer olmadığı Hastane İdaresi tarafından da kabul edilmiştir. Ancak bu konuya ilişkin herhangi bir işlem tahsis edilmemiş olması hastaların ve çalışanların sağlığını tehdit etmektedir. SFT odasının uygun bir odaya taşınması ve Göğüs Polikliniğine yakın bir birimde geniş ve hatta mümkünse camı ve havalandırması olan bir odaya taşınması hem hastalar hem de çalışanlar için elzem olmuştur” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@