Sigara Akciğer Kanseri Riskini 20 Kat Artırıyor

ANKARA (ANKA) -Dünyada her yıl 1.6 milyon kişinin yaşamını tehdit eden akciğer kanserinin en önemli ne...

Sağlık 16.11.2015, 11:20
Sigara Akciğer Kanseri Riskini 20 Kat Artırıyor

ANKARA (ANKA) -Dünyada her yıl 1.6 milyon kişinin yaşamını tehdit eden akciğer kanserinin en önemli nedenini, başta sigara olmak üzere tütün ve tütün ürünleri oluşturuyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Tıbbi Onkoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Gökhan Kandemir, “17 Kasım Dünya Akciğer Kanseri Günü” öncesinde Akciğer kanseri ile mücadelenin yolunu hastalığın yüzde 90 oranında nedenini oluşturan sigarayı bırakmaktan geçtiğini bildirdi.

-HER YIL 30 BİN AKCİĞER KANSERİ TANISI-

Akciğer kanserinin en önemli nedeninin sigara tüketimi olduğunu ifade eden Kandemir, vücudun oksijen gereksinimini sağlayan akciğerin, sigara tüketimi ile 20 kat fazla kanser riski altında olduğunu belirtti. Türkiye’de her yıl 30 bin yeni akciğer kanseri tanısı konulduğunun altını çizen Kandemir, Türkiye’nin dünyada kanser ilişkili ölüm nedenleri arasında birinci sırada yer aldığını vurguladı.

-SİGARA İÇENLERLE AYNI ORTAMI PAYLAŞANLAR DA RİSK ALTINDA-

Akciğer kanseri sadece sigara içenlerde değil, içmeyenlerde de gelişebiliyor. Tüm akciğer kanserleri vakalarına bakıldığında yüzde 15’lik dilimi hiç sigara içmemiş kişilerin oluşturduğunu kaydeden Kandemir,  sigara içilen ortamlarda bulunmanın yani pasif içiciliğin de akciğer kanseri gelişim riskini artırdığını bildirdi. Kandemir, sigaradan uzak durarak 10 yıl içinde akciğer kanseri riskinin yüzde 50 azaltılabileceğini açıkladı.

-55 YAŞ VE ÜZERİNDE YAYGIN OLARAK GÖRÜLÜYOR-

Sigaranın her kanser türünde olduğu gibi akciğer kanserinde de baş etkenler arasında yer aldığını ifade eden Kandemir şu açıklamalarda bulundu:

“Erkeklerde en sık görülen kanser türü olan akciğer kanserinin temel nedeni sigara içiminin fazla olmasıdır. Akciğer kanseri çoğunlukla 55 yaş ve üzerinde görülmektedir. Fakat bu; sigaraya başlama yaşına, sigara kullanma sıklığına, çeşitli kanser yapıcı maddelere maruz kalma durumuna göre değişmektedir. Kadınların da giderek daha fazla sigara tüketmesi ile son yıllarda akciğer kanserinde artış görülmektedir.”

-YAŞ İLERLEDİKÇE KANSER RİSKİ ARTIYOR-

Akciğer kanserinin görülme sıklığının yaş ilerledikçe arttığını aktaran Kandemir,  45 yaş altında nadiren ortaya çıkan hastalığın, genellikle 50-70 yaşlarında daha fazla görüldüğünü belirtti.

Kandemir kanser gelişimini sağlayan faktörlerden ve belirtilerinden bahsetti:

“Genetik geçiş, asbest, radon gazı, hava kirliliği kanser gelişimini sağlayan faktörlerdir. Verem gibi bazı akciğer hastalıkları, akciğerlere radyoterapi uygulanması riski artırabilmektedir. İçme sularında yüksek düzeyde arsenik maddesi olması da önemli bir nedendir.

-SIK TEKRARLAYAN VE UZUN SÜREN ÖKSÜRÜK ÖNEMSENMELİ-

Akciğer kanserinin en genel belirtisi inatçı öksürüklerdir. Bunun dışında göğüs ağrısı, nefes darlığı, ateş, ses kısıklığı, yüz ve boyunda şişme, omuz ve kol ağrısı, yutma güçlüğü ve kanlı balgam gibi belirtiler de olmaktadır. Öksürükle birlikte gelen kanlı balgam, akciğer kanseri hastalarının dörtte birlik bir kısmında görülmektedir. Akciğer kanseri; vücudun kemik, beyin, karaciğer gibi kısımlarına yayılarak baş ve kemik ağrısı, yorgunluk ve halsizlik ile de kendini gösterebilir.”

-BELİRTİ VERMEDEN İLERLEYEBİLİYOR-

Akciğer kanseri hastalarının neredeyse dörtte birinde kanserin, hiçbir belirti vermeden oluştuğunu kaydeden Kandemir,  rutin olarak yapılan kontrollerin akciğer kanserinin erken evrede belirlenmesi için hayati öneme sahip olduğunu ekledi.  

-GÜNDE 5 PORSİYON SEBZE VE MEYVE TÜKETİN -

“Akciğer kanserinden korunmak için en etkili ve en basit yol sigarayı bırakmaktır” diyen Kandemir, sigarayı yaşamdan uzaklaştırdığınız zaman geriye sadece sağlıklı yaşamak için uygulanması gereken birkaç basit kural kaldığını söyledi ve şu önerilerde bulundu:

“Az yağlı gıdalarla, sebze ve meyveler bol tüketilerek sağlıklı beslenilmelidir. Günde en az 5 porsiyon meyve ve sebze yiyenlerde akciğer kanseri riskinin daha düşük olduğu birçok çalışma ile gösterilmektedir. Yüksek doz “Beta karoten ve A vitamin” alanlarda ve özellikle sigara içenlerde kanser riskinin arttığı da görülmüştür. Alkol tüketimini sınırlandırılmalı ve düzenli egzersiz ile yaşam kalitesi artırılmalıdır.” (ANKA)

(HND/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@