SGK\'dan Çalışanlara Kötü Haber

SGK, Ek Ödemelerden 2012 Yılı Öncesinde Yapılmış Olan Prim Kesintilerini İade Etmeyeceğini Açıkladı

Sağlık 22.01.2016, 19:29
SGK\'dan Çalışanlara Kötü Haber

657 Sayılı Kanunun 4/B maddesi uyarınca sözleşmeli personel statüsünde görev yapan üyelerimizin ek ödemelerinden yapılan sigorta primi kesintilerinin kendilerine iade edilmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurmuştuk.

Yaptığımız yazılı başvuruya cevaben, SGK; 15.01.2012 tarihinden sonra yapılan kesintilerin iade edileceğini, bu tarihten önceki prim kesintilerinin iade edilemeyeceğini yazılı olarak belirtmiştir.

SGK’nın söz konusu görüşünün hukuka aykırı olduğu açıktır. Çünkü hem 375 sayılı KHK’nın Ek-9. maddesinde hem de 209 sayılı yasanın 5. maddesinde sözleşmeli pozisyonda görev yapan çalışanlara yapılan ödemelerden kesinti yapılamayacağı açıkça belirtilmiştir.

4/B li olarak görev yaptığı dönemde kendilerine yapılan ödemelerde kesinti yapılan sağlık çalışanlarının, ek ödemelerinden yapılan kesintilerin kendilerine iadesi için kurumlarının bulunduğu şehirdeki sosyal güvenlik kurumu müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir.

Bu başvuru sonrasında, cevabın olumsuz gelmesiyle birlikte, İş Mahkemesinde alacak davası açılması gerekmektedir.

İş mahkemesinde açılacak davalarda, dosya masrafı kendilerine ait olmak üzere, sendikamız tüm üyelerine vekalet ücreti olmaksızın avukat desteği verecektir.

Not: Dosya masrafı yaklaşık 500 TL civarında olup, davanın olumlu sonuçlanmasıyla mahkemece dava sahibine geriye iade edilmektedir.

Genel Sağlık-İş Sendikası

Genel Merkezi

SGK’ya başvuru dilekçesi için tıklayın.

genel sağlık-iş sgk prim kesintileri

genel sağlık-iş sgk prim kesintileri

genel sağlık-iş sgk prim kesintileri

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@