Sedef Hastalığı Kontrol Altına Alınabilen Bir Hastalık

KAYSERİ (ANKA) –Türkiye’de yaklaşık 2,1 milyon kişi sedef hastası. Bu hastalık yaklaşık 1,5 mil...

Sağlık 27.10.2015, 07:10
Sedef Hastalığı Kontrol Altına Alınabilen Bir Hastalık

KAYSERİ (ANKA) –Türkiye’de yaklaşık 2,1 milyon kişi sedef hastası. Bu hastalık yaklaşık 1,5 milyon kişide orta ve yüksek şiddetli seyrediyor. Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri Ve Zührevi Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı ve Psoriasis Derneği Kurucu Üyesi Prof. Dr. Murat Borlu, sedef hastalığının tansiyon ve kalp hastalığı gibi uzun dönem takip gerektiren, kronik bir hastalık olduğunu vurguladı.

26-30 Ekim Dünya Sedef Hastalığı (Psoriasis) Farkındalık Haftası dolayısıyla açıklamalarda bulunan Borlu, “Sedef hastalığının takip gerektiren ve kronik bir hastalık olduğu doğru, ancak hastalığın etkili bir şekilde kontrol altına alınması konusunda bir çaresizlik söz konusu değil” dedi.

-“SEDEF HASTALIĞI BULAŞICI DEĞİL”-

Sedef hastalığının kesinlikle bulaşıcı olmadığını vurgulayan Borlu, bulaşma korkusuyla sedef hastalarından uzak durmanın gereksiz olduğunu ifade etti. Borlu, hastalığı tetikleyen faktörler konusunda şöyle konuştu:

“Sedef hastalığında genetik yatkınlık söz konusu. Ancak hastalık genetik ve aileden bağımsız olarak da görülebilir. Hastalığın tetikleyicilerinin multifaktöriyel olduğunu söyleyebiliriz. Genetik faktörler, çevresel faktörler, psikososyal stres ve bunun haricinde kullanılan ilaçlar gibi pek çok tetikleyici söz konusu olabilir. Hastanın geçirdiği enfeksiyonlar da hastalığın ortaya çıkışında değil ama ataklarının şiddetlenmesinde oldukça önemli bir etkendir.”

-“TIP DIŞI UYGULAMALAR ZAMAN VE PARA KAYBI”-

Sedef hastalığı gibi yaygın hastalıklarda paramedikal ve ümit vaat eden tıp dışı uygulamaların insanları boş yere zaman ve para harcamaya ittiğini kaydeden Borlu, “Bu sözde tedaviler içinde sedef hastalığına iyi gelen hiçbir yöntem kanıtlanmamıştır. Akupunktur ve kaplıcalar gibi yöntemler de dahil. Bunlar yalnızca hastalar üzerinde maddi ve manevi kayıplara neden oluyor. Tabii ki hastalıklar güneş ışığıyla mevsimsel iyileşmeler gösterebilir. Fakat tıp dışı uygulamaların hiçbiri tedavide etkinliği kanıtlanmış yöntemler değil. Bu konuda insanlara bitkisel ürünler ya da paramedikal uygulamalar sunuluyor fakat bunların hiçbiri gerçekten etkili ve yararlı olduğu net gösterilmiş tedavi yöntemleri değil. Hastalar için en doğru yaklaşım hekimlere başvurmak ve ciddi tedaviler uygulamaktır” ifadelerini kullandı.

-“SEDEF TEDAVİSİ AKSATILMAMALI”-

Yalnızca Kayseri’de 40 - 45 bin sedef hastası, 200 bin civarında da orta şiddetli sedef hastası olduğunun tahmin edildiğini aktaran Borlu, Erciyes Üniversitesi’nde sedef hastalığına özel poliklinik günlerinin olduğunu ve bu günlerde ortalama 15 ile 20 hastanın muayene edildiğini belirtti. Sedef tedavisinin aksatılmaması gerektiğinin altını çizen Borlu şunları ekledi:

“Sedef hastalığı metabolik sendrom ve psöriatik artrite neden olabilir; obeziteye, diyabete ve metabolik sendroma yatkınlık oluşturabilir; kalp hastalıklarında hem kalp krizi riski hem de kronik kalp hastalıklarına yatkınlığı arttırabilir.” (ANKA)

(HND/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@