Sasam ‘Bilgi Kirliliği' Analizi Yayınlandı

ANKARA(ANKA) - Sağlık-Sen Stratejik Araştırmalar Merkezi Enstitüsü’nce (SASAM Enstitüsü...

Sağlık 14.10.2015, 12:25
Sasam ‘Bilgi Kirliliği' Analizi Yayınlandı

ANKARA(ANKA) - Sağlık-Sen Stratejik Araştırmalar Merkezi Enstitüsü’nce (SASAM Enstitüsü) tarafından aylık olarak yayınlanan analizin Eylül sayısı “Bilgi Kirliliği” başlığıyla yayınlandı. Analizde, Sağlıkta Bilgi Kirliliği, Beslenme ve Diyetetik Alanında Bilgi Kirliliği, Gıda Tüketiminde Bilgi Kirliliği, Tarımda Bilgi Kirliliği, İnternette Bilgi Kirliliği, Medyada Bilgi Kirliliği ve Sağlıkta Bilgi Kirliliği ve Tıbbi Etik başlıklarında analizler yer alıyor.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve SASAM Enstitüsü Sağlık Politikaları Direktörü Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Sağlıkta Bilgi Kirliliği’ni ele aldı. Bu yıl SASAM Enstitüsü tarafından düzenlenen “Halk Sağlığı Günleri”nin ana panellerinden “Sağlıkta Bilgi Kirliliği” başlıklı oturuma, Sağlık Bakanlığı’nın yöneticileri ile sağlıktan internete, medyaya, akademisyen ve uzmanların katıldığını hatırlatan İlhan, yazısında sağlıkta bilgi kirlili­ğini önlemeye yönelik çalışmaları değerlendirdi.

-BESLENME VE DİYETETİK ALANINDA BİLGİ KİRLİLİĞİ-

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevin Şanlıer ise Analiz için Beslenme ve Diyetetik Alanında Bilgi Kirliliği’ni değerlendirdi.

Teknolojinin ilerlemesi, haberleşme kanalları­nın artması ile bilginin, çok hızlı ve kolay iletilir olduğunu söyleyen Şanlıer, bilgiye kolay ulaşmanın güzelliğine karşın ulaşılan bilginini kaynağı ve doğruluğu konusunda yaşanan tereddütlere dikkat çekti. Prof. Şanlıer, ulaşılan her bilginin doğruluğu sorgulanarak, dayandığı kaynakların iyi araştırılması gerektiğini kaydetti.

-GIDA TÜKETİMİNDE BİLGİ KİRLİLİĞİ-

Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Artık, Gıda Tüketiminde Bilgi Kirliliği üzerine değerlendirmelerde bulundu. Gıda güvenliğinin tüm dünyada ve ülkemizde çok önemsenen ve süreklilik arz eden bir olgu olduğunu ifade eden Prof. Artık, ülkemizde, gıda mevzuatı konusunda önem­li gelişmeler sağlanmasına karşın, görsel ve yazılı basında gıdada ciddi bilgi kirliliği söz konusu olduğunu ifade etti.

-TARIMDA BİLGİ KİRLİLİĞİ-

Yüksek İhtisas Üniversitesi Kurucu Rektörü ve Doğal-Der Başkanı Prof. Dr. Mehmet Rüştü Karaman da Tarımda Bilgi Kirliliği konusunu ele aldı. Tarımın, halen dünyadaki en stratejik sektör ve hayatın olmazsa olmazı olduğunu ifade eden Prof. Karaman hızla artan gıda ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için verimin artırılması gerekli­liğini ortaya çıkardığını, bunu sağlayabilmenin temel yolunun ise modern tarım tekniklerinin etkili biçimde kullanımı olduğunu vurguladı. Doğal üretimden uzaklaştıran yöntemlerin, sağlıklı tarımsal üretimi giderek zorlaştırdığını söyleyen Karaman, doğru bilginin önemine dikkat çekti.

-İNTERNETTE BİLGİ KİRLİLİĞİ-

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı İnternet Geliştirme Kurulu Başkanı Serhat Özveren ise İnternette Bilgi Kirliliği konusunu ele aldı.

Artan internet kullanımının, hayatımızı tartış­masız şekilde değiştirdiği gerçeğini ve bu değişi­min devam edeceğini gözler önüne serdiğini belirten Özveren, “İnternette zaman geçiren çocuklar ve genç­ler, güvenlik unsurlarına dikkat ediyor mu? Aileler, ço­cuklarını sanal dünyada kontrol edebilecek kadar bilgi birikimine sahip mi? İnternet kullanan bireyler, karşıla­şabilecekleri riskleri tanıyor mu?” sorularını irdeledi.

-MEDYADA BİLGİ KİRLİLİĞİ-

Anadolu Ajansı Sağlık Muhabiri Yeşim Sert Karaaslan ise Medyada Bilgi Kirliliği’ni değerlendirdi. Karaaslan, bireysel mesajlar dışında, toplumda hareketlilik kazandırmada da öncülük eden medyanın, doğru kullanıldığında ne kadar fayda sağlarsa, yanlış ya da eksik kullanıldığında da o kadar tehlikeli olabileceğine dikkat çekti. (ANKA)

(AR/ÖZK)

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@