Şartlarının İyileştirilmesini İsteyen Doktora 'sürgün' İddiası

İZMİR'in Altındağ semtindeki sadece Suriyeli'lere hizmet veren poliklinikte görev yapan Dr. Ergün Demir, bulundukları alanın asgari fiziki şartları ve teknik donanımının yetersizliğiyle ilgili İl Halk Sağlığı Müdürlüğü'ne 3 kez dilekçe yazdı.

Şartlarının İyileştirilmesini İsteyen Doktora 'sürgün' İddiası
Taylan YILDIRIM/İZMİR, (DHA) - İZMİR'in Altındağ semtindeki sadece Suriyeli'lere hizmet veren poliklinikte görev yapan Dr. Ergün Demir, bulundukları alanın asgari fiziki şartları ve teknik donanımının yetersizliğiyle ilgili İl Halk Sağlığı Müdürlüğü'ne 3 kez dilekçe yazdı. Ancak şartların düzeltilmesi yerine, bunları talep eden Dr. Ergün Demir, bu kez de Göç İdaresi Geri Gönderme Merkezine geçici görevlendirildi. Tayinin sürgün gibi olduğunu söyleyen Dr. Demir, "Kötü şartları söylediğim dilekçelerime yanıt, sürgün oldu" dedi.

Ülkelerindeki yaşanan iç karışıklıktan kaçan Suriyeli'lerin, en çok göç ettiği illerden İzmir'de nüfusları hızla artan Suriyeli'ler için kent genelinde, 4 poliknilik hizmet vermeye başladı. Bu polikliniklerden Altındağ semtindekinde görev yapan, aynı zamanda İzmir Tabip Odası Hekim Meclis Üyesi Dr. Ergün Demir, şartların iyi olmaması nedeniyle dilekçeli başvurularda bulundu. İl Halk Sağlığı Müdürlüğü'ne başvuran Dr. Demir, dilekçesinde şöyle dedi:

"Görev yaptığım Bornova TSM Suriyeli poliklinik binasının toplam alanı 45 metrekare olup, hasta bekleme bölümü, tıbbi müdahale ve aşı odası, mahremiyet kurallarına uygun bebek bakım ile emzirme odası bölümleri mevcut değildir. Ayrıca her poliklinikte faal olarak bulundurulması zorunlu olan asgari tıbbi cihaz ve malzemenin birçoğu bulunmamaktadır." 

ZAMAN İÇİNDE YETERSİZ KALMIŞ

İl Halk Sağlığı Müdürlüğü de dilekçeye, "Polikliniğin kiralık bina olduğu, 02.03.2015 tarihli valilik oluru ile açıldığı, zaman içinde artan başvurular sebebiyle yoğunluk yaşanmaya başlandığı ve bu nedenle polikliniğin fiziki şartlarının yetersiz kaldığı belirtilmiştir. Polikliniğin fiziki şartlar bakımından daha uygun binaya taşınabilmesi için çalışma yapıldığı ve ilaç, tıbbi sarf ve demirbaş malzeme ihtiyaçları için ilgili birime talep yazısı yazıldığı" diye cevap verdi. 

GERİ GÖNDERME MERKEZİNDE, GÖREVLENDİRİLDİ

Ancak bu dilekçelerin hemen ardından Dr. Ergün Demir, Göç İdaresi Geri Gönderme Merkezine geçici görevlendirildi. Kararı sürgün olarak değerlendiren İzmir Tabip Odası Hekim Meclis Üyesi Dr. Ergün Demir, "Bir hekimin, çalışmakta olduğu Suriyeli göçmen polikliniğinin verilen hizmetin niteliğine uygun hale getirilmesini istemesi suç mudur? Dün ve bugün olduğu gibi yarın da ne hakkım olanı istemekten, ne de mesleğimden ve iyi hekimlik değerlerinden vazgeçmeyeceğim" dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.