Sağlık Personeli Yasası Çıkartılmalı

Genel Sağlık İş Sendikası Genel Başkanı Zekiye Bacaksız, iş yükü altında ezilen, her gün sözlü ve fiziki şiddet gören, ücret adaletsizliği nedeniyle iş barışı bozulan, borç batağındaki sağlık personellerinin sorunun çözümü için Sağlık Personeli Yasası çıkartılması gerektiğini söyledi.

Sağlık 07.08.2015, 20:45
Sağlık Personeli Yasası Çıkartılmalı

Genel Sağlık İş Sendikası Genel Başkanı Zekiye Bacaksız, iş yükü altında ezilen, her gün sözlü ve fiziki şiddet gören, ücret adaletsizliği nedeniyle iş barışı bozulan, borç batağındaki sağlık personellerinin sorunun çözümü için Sağlık Personeli Yasası çıkartılması gerektiğini söyledi.

Bacaksız, şu açıklamayı yaptı.

‘’Sağlık Personeli Yasası’’ çıkmalıdır!
Sağlık ve Sosyal Hizmetlerde iş kazasız, şiddetsiz, cinayetsiz ve intihar habersiz bir gün yok gibi. Yeterli sağlık personel istihdamının yapılmaması nedeniyle çalışanlar ağır iş yükü altıda eziliyor. On binlerce işsiz sağlıkçı kadro bekliyor. Taşeron ve farklı statüde istihdam edilen çalışanlar gelecek kaygısı yaşıyor. İş kazaları ve meslek hastalıkları artıyor. Bozulan sağlık sistemin de halk acillere akın ediyor. Acil servisçalışanlarının istifası artık sıradan bir duruma dönüşüyor. Sağlık personeli eksikliği nedeniyle hasta yatak sayıları azaltılıyor, klinikler ve acil servisler kapatılıyor. Yoğun bakım yatak yetersizliğinden hasta sağlık çalışanı ölüyor. Çalışanlar, liyakatsız yöneticiler, torpil, kayırma yandaş sendika baskısı altında eziliyor. Hükümet, bakanlıklar ve kurum yöneticileri yargı kararlarını tanımıyor. Cumhuriyetin kamu düzeni,devletin memuru anlayışı yok ediliyor.
Bütün bu olumsuzluklar yetmiyor gibi, tam gün çalışma zorunluluğu olan sağlık ve sosyal hizmet çalışanları döner sermaye, ek ödeme, performans sistemi aldatmacası ile en düşük maaşa mahkum ediliyor. Özelleştirmenin ve taşeron çalışmanın altyapısı hazırlanıyor.
Doktorlara Zam Dediler Ama
Basın Sağlık Bakanı’nın açıklamasını kamuoyuna ‘’doktorlara zam’’ başlığıyla duyurdu. Haberin içeriğinde ‘’Performans sistemindeki değişiklikle hekimlere 800 ila bin 200 lira arasında ek ücret geleceğini açıklayan Müezzinoğlu, nöbet ve yoğun emek gerektiren işlerde yardımcı sağlık personeline 100 ile 150 TL arasında ilave ücret planlıyoruz’’ şeklinde açıklamasına ‘’adaletli dağıtım’ ’vurgusunu yapmaktan da geri durmadığı görülmektedir.
Pasta aynı pasta, etrafında dolanıp duruluyor. Maaşlar yıllardır yerinde sayıyor. SGK dan gelen para artmıyor, ek ödemeler nasıl artacak ? Üç, beş sağlık çalışanının alacağı ek ödeme artar gibi yapılırken on binlerce sağlık çalışanının düşüyor.
Zam yapılıyor diye kamuoyunda asılsız algı yaratıyor. Uzun yıllardır net maaşlarına zam yapılmayan meslek mensupları sağlıkçılardır. Emeklilik, düşük maaş nedeniyle sağlıkçıların korkulu rüyası olmuştur.
Artık Ezber Bozma Zamanıdır!

Genel Sağlık-İş sendikası çalışanların örgütlü birliğini sağlayarak mücadeleci sendika anlayışıyla çalışanların hakkını hukukunu aramaya, geliştirmeye ve korumaya kararlıdır.
1980 Darbesine ve Darbe Yasalarına Karşıyız Demek Yetmiyor!
Sağlık hizmetinin yaşam hakkıyla ilgili olması nedeniyle sağlık çalışanlarıfarklı çalışma şekline tabi tutulmaktadır. Bu özelliği nedeniyle devletin,diğer kamu çalışanlarından farklı olarak sağlık hizmeti sunanlara yönelik farklı uygulamalar yapması zorunludur.
Sağlık personelinin insan onuruna yakışır bir yaşam sürdürebilmesi için çalışma koşullarında, maaş ve özlük haklarında acil ciddi iyileştirmeler yapılmalıdır. Kenan Evren’in ‘’askerden daha fazla para alıyorlar’’ diyerek kaldırdığı, sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının maaş ve özlük haklarının düzenleneceği Sağlık Personeli Yasası tekrar çıkarılmalıdır.
Sağlıkta dönüşüm, döner sermaye ve performans sistemine son verilmelidir.
Geçici Hükümetin, geçici Sağlık Bakanı’nını; ekip anlayışından uzak, gelir adaletsizliği içeren, çalışma barışını bozan,
Sağlık çalışanlarını çok maaş alıyor algısıyla hedef haline getiren açıklama ve uygulamalarından vazgeçmeye,
Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarını da, bu kötü gidişata dur demek için Genel Sağlık-İş’le birlikte mücadeleye çağırıyoruz. Gücümüz birliğimizdir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@