Sağlık Bakanlığı: İşlenmiş Kırmızı Et Tüketimi Müdahale Gerektirmiyor

ANKARA (ANKA) -Sağlık Bakanlığı son günlerde gündeme gelen kırmızı et ve işlenmiş kırmızı etin sağlığa...

Sağlık 31.10.2015, 11:45
Sağlık Bakanlığı: İşlenmiş Kırmızı Et Tüketimi Müdahale Gerektirmiyor

ANKARA (ANKA) -Sağlık Bakanlığı son günlerde gündeme gelen kırmızı et ve işlenmiş kırmızı etin sağlığa etkileri konusundaki haberlerin, bu sorunun müdahale gerektiren bir sorundan ziyade kırmızı eti ve işlenmiş kırmızı eti aşırı tüketen bireyler için bir uyarı olarak değerlendirilmesi gerektiğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı son günlerde Dünya Sağlık Örgütünün raporları doğrultusunda medyada yer alan “Kırmızı et ve işlenmiş kırmızı et tüketiminin sağlığa etkileri” konusundaki haberlere ilişkin açıklama yaptı. Bakanlık, kırmızı et ve işlenmiş etler ile ilgili yapılan güncel açıklamaların, Türkiye’de toplum bazında müdahale gerektiren öncelikli bir sağlık sorununu gündeme getirmekten çok, sözü geçen ürünleri aşırı tüketen bireylerin dikkatini çekmek için yapılan bir uyarı olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

-TÜRKİYE’DE GÜNLÜK KIRMIZI ET TÜKETİMİ 35 GRAM-

Açıklamada, Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması sonuçlarına göre; Türkiye’de et tüketiminin belirlenen limitlerin altında olduğu, temel besinin ekmek ve diğer tahıl ürünleri olduğu ifade edildi.

TÜİK verilerine göre; Türkiye’de kişi başı günlük kırmızı et tüketim miktarı 35 gr olarak saptandı. Güncel kanser istatistiklerine göre ise 15 yaş üzeri bireylerin Türkiye’de Kolon Kanserini 1 yıl içerisinde geliştirme ortalama bazal riski yüz binde 20 olarak belirlendi.

Bakanlık, Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) bağlı Uluslararası Kanser Kontrol Ajansı’nın (IARC), Türkiye’nin de dahil olduğu 24 ülke tarafından yönetildiğini aktardı. Kanser alanında pek çok ortak çalışma yürüten ajansın, üye ülkelerinin talepleri ile kırmızı et ve işlenmiş kırmızı et tüketiminin kanser gelişimindeki rolünü araştırdığını açıkladı.

Yaklaşık 20 bilim insanının 800’den fazla yayımlanmış makaleyi incelemeleri sonucu ulaşılan sonuçlar şu şekilde ifade edildi:

“Kırmızı et tüketiminin kanser yapabileceğine dair insanlar üzerinde yapılan kısıtlı çalışmalarda belirli miktarda delil bulunmakla birlikte, kesinlikle kanser yapıcı olduklarını gösterecek kadar yeterli bilgi birikimine ulaşılamamıştır.

Raporun sonucuna göre, günlük 50 gr işlenmiş et tüketimi kolorektal kanser riskini yüzde 18 artırmaktadır.

-KANSER RİSKİNİ SİGARA 20 KAT, İŞLENMİŞ ET 1.2 KAT ARTTIRIYOR-

Dünya Sağlık Örgütü, sigara kullanımının akciğer ve diğer kanserlerin gelişim riskini 20 kata kadar artırırken, işlenmiş kırmızı et tüketiminin kolorektal kanseri riskini 1.2 kat artırdığını belirtmiştir.

Burada önemli olan kanser yapıcı maddelere karşı maruz kalınan temas süresi ve dozudur.”

Açıklamada, bu bilgilere göre kırmızı et ve işlenmiş etler ile ilgili yapılan güncel açıklamaların Türkiye’de toplum bazında müdahale gerektiren öncelikli bir sağlık sorununu olmadığı ifade edildi. Bakanlık, bu haber ve tartışmaların sözü geçen ürünleri aşırı tüketen bireylerin dikkatini çekmek için yapılan bir uyarı olarak değerlendirilmesi gerektiği bildirildi. (ANKA)

(HND/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@