Sağlık Bakanlığı: Damanacana Düzenlemesi İşyerlerinin Mağdur Olmaması İçin

ANKARA (ANKA) – Sağlık Bakanlığı, “Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada izin belgesi olmadan su satışı ve nakline izin verilmeyecektir” dedi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, bugün b

Sağlık 20.02.2015, 17:08
Sağlık Bakanlığı: Damanacana Düzenlemesi İşyerlerinin Mağdur Olmaması İçin

ANKARA (ANKA) – Sağlık Bakanlığı, “Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada izin belgesi olmadan su satışı ve nakline izin verilmeyecektir” dedi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, bugün bir gazetede yayınlanan “Damacana sular izin belgesi olmadan satılacak” başlıklı haberde eksik ve yanlış bilgiler bulunduğu belirtildi. 2014 yılı Ağustos ayında yayımlanan “Ambalajlı Su Satış Yerleri ile Ambalajlı Su Nakil Araçlarının Tabii Olacağı Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ” ile tüketiciye temiz ve sağlıklı su teminine yönelik şartların sağlandığı kaydedilen açıklamada, bu şartları sağladığı yerinde tespit edilen işyerlerine İl Halk Sağlığı Müdürlükleri tarafından izin belgesi verildiği kaydedildi. Alınan izin belgesinin de tüketicilerin görebileceği yerlere asıldığı belirtilen açıklamada, “Ancak saha uygulamalarında, Bakanlığımızca belirlenen temiz ve sağlıklı su teminine yönelik şartları taşıyan birçok su satış yerinin iskan izni alınamaması gibi sebepler gerekçe gösterilerek belediyelerden İşyeri Açma ve Çalışma İzin Belgelerini temin edemedikleri anlaşılmıştır. Oysaki bu yerlerin ticaret odalarına kayıtlı oldukları, elektrik ve su gibi hizmetlere ulaştıkları, vergiye tabi olarak hizmet sundukları bir gerçektir” denildi.

Bu nedenle, sağlık açısından gerekli şartları taşıyan bu işyerlerinin mağdur olmaması adına istenen belgeler arasında yer alan “İşyeri Açma ve Çalışma İzin Belgesi” yerine “Vergi Levhası Örneği” istenmesi yönünde bir mevzuat düzenlemesi yapıldığı kaydedilen açıklamada, şöyle denildi:

“Yapılan düzenleme su satış yerlerinin denetiminde herhangi bir aksamaya sebep olabilecek bir düzenleme olmayıp aksine bu işyerlerinin uygun şartlarda çalışması ve kayıt alınmasını kolaylaştıran bir düzenlemedir. Kayıt altına alınan işyerleri ülke genelinde en az üçer aylık periyotlarla Halk Sağlığı Müdürlükleri denetim ekiplerince denetlenmektedir. Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada izin belgesi olmadan su satışı ve nakline izin verilmeyecektir. Bakanlığımız, halkımıza temiz ve sağlıklı su temin edilmesini sağlamaya yönelik çalışmalarını tüm kararlılığı ile sürdürmektedir.” (ANKA)

(GO/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@