Sağlık Bakanlığı: 43 Kişi Domuz Gribinden Hayatını Kaybetti

ANKARA(ANKA) – Sağlık Bakanlığı, bu grip sezonunda Türkiye’de 57 vatandaşın hayatını kaybetmesinde grip virüsleriyle ilişki tespit edildiği belirtilirken, “43 vatandaşımızda İnfluenza A(H1N1), 7 vatandaşımızda İnfluenza B ve

Sağlık 01.04.2015, 13:58
Sağlık Bakanlığı: 43 Kişi Domuz Gribinden Hayatını Kaybetti

ANKARA(ANKA) – Sağlık Bakanlığı, bu grip sezonunda Türkiye’de 57 vatandaşın hayatını kaybetmesinde grip virüsleriyle ilişki tespit edildiği belirtilirken, “43 vatandaşımızda İnfluenza A(H1N1), 7 vatandaşımızda İnfluenza B ve 7 vatandaşımızda ise İnfluenza A(H3N2)  virüsü tespit edilmiştir” açıklamasında bulundu.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, tüm dünyada grip sezonunun yılın 40. haftasından başladığı  ve bir sonraki yılın 20. haftasına kadar devam ettiği kaydedildi. Grip sürveyansından elde edilen verilerin eş zamanlı olarak Dünya Sağlık Örgütü ile paylaşıldığı vurgulanan açıklamada, “Tüm dünyadaki trend DSÖ tarafından haftalık olarak yayımlanmaktadır. Ülkemizde grip takibi için belirlenmiş 17 ilden gönüllü 180 aile hekimi katılmaktadır.  Ayrıca, 81 ilden grip ön tanısı ile yatırılan hastalardan alınan klinik örnekler de gelmekte ve analizleri yapılmakta ve takip edilmektedir” denildi.

 

-“SON HAFTADA GRİP AKTİVİTESİ AZALMAYA DEVAM ETMEKTEDİR”-

 

Fransa, Hollanda ve İspanya gibi ülkelerin dahil olduğu bir çok Avrupa ülkesinde 65 yaş üzeri kişilerde tüm nedenlere bağlı ölüm sayılarında artış olduğu bilgisi paylaşılan açıklamada, “Dünya Sağlık Örgütü tarafından bu durumun nedeni olarak grip hastalığı, soğuk havalar ve akut solunum yolu hastalıklarının olabileceği ifade edilmiştir. Kuzey Amerika’da grip hareketliliği 2014 yılının sonunda ulaştığı en yüksek düzeyden sonra halen yüksek düzeyde devam etmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nde ise grip virüsü tespit edilme oranı 2014 yılı Aralık ayında ulaştığı yüzde 30,4’lük düzeyinden yüzde 12,1 düzeyine gerilemiştir. Dünyada olduğu gibi ülkemizde son hafta itibariyle grip aktivitesi azalmaya devam etmektedir. Düzenli izleme kapsamında 13. Hafta itibarı ile gelen 352 numunenin yüzde 26,4’ünde influenza B, yüzde 8,8,’inde İnfluenza A(H1N1), yüzde 5,1’inde İnfluenza A(H3N2) saptanmıştır” ifadeleri kullanıldı.

 

-57 KİŞİ GRİPTEN HAYATINI KAYBETTİ-

 

Bu grip sezonunda Türkiye’de 57 vatandaşın hayatını kaybetmesinde grip virüsleriyle ilişki tespit edildiği belirtilirken, “43 vatandaşımızda İnfluenza A(H1N1), 7 vatandaşımızda İnfluenza B ve 7 vatandaşımızda ise İnfluenza A(H3N2)  virüsü tespit edilmiştir.

Bu kişilerin 20’si 65 yaş ve üzerindedir. İnfluenza AH1N1 tespit edilenlerin 25’inde, influenza B tespit edilenlerin hepsinde, influenza A ve A(H3N2)  tespit edilen 7 hastanın 5’inde eşlik eden başka hastalıkların olduğu tespit edilmiştir. Bakanlığımızca grip ile ilgili olarak tüm durumlar günlük olarak izlenmektedir. Hastanelerde yatarak takip edilmesi gereken hastalar için hastane yatışlarında, yatak kapasitesi yönünden herhangi bir sorun yaşanmamakta olup, sağlık kurumlarına antiviral ilaçlar teslim edilmiştir ve ilaç erişiminde herhangi bir sıkıntı yaşanmamaktadır” denildi. (ANKA)

(HM/OLÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@