Sabahları aç karnına içilen kahve zayıflatır mı?

Sağlık 17.04.2016, 08:47
Sabahları aç karnına içilen kahve zayıflatır mı?
Sabahları kahve içmek zayıflatır mı veya sabahları aç karnına kahve içmek zararlımı gibi soruların, kahve sevenlerin zihinlerini sürekli meşgul ettiği bir gerçektir.

Öncelikle belirtmeliyim ki, bu yazıyı yazarken kahvemi daha keyifli yudumlar oldum :) Özellikle sabahları aç karnına içilen kahvenin zararı var mıdır diye merak edenler veya içmek için bahane arayanlar bu yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim ki rahat rahat kahvenizi içebilin sabahları.
Birçok insan sabahaları gözünü açar açmaz hemen kahve içmek ister. Yanlış bilinen bir bilgi de aç karnına kahvenin zararlı olduğudur. Sabah aç karnına kahve içenlere iyi haber:

Kahve dünyadaki en iyi antioksidan kaynağıdır.

Kahvenin kafein içermesi genel olarak kahve zararlıdır algısını oluşturur ancak kahve antioksidan özelliği ile sağlığa çok faydalıdır. Ancak eğer ki doktorunuz size kahve içmenizi yasakladıysa muhtemelen sizin sağlığınızı olumsuz etkileyen bir sebebi vardır ve doktorunuzun dediklerine kulak asmalısınız. Bunun dışında kahvenin faydalarını araştırmanızı öneririz.

Yapılan araştırmalarda, kahveyi düzenli içmeyen kişilere göre kahve içenlerde yüksek miktarda antioksidan olduğu görülmüştür.

Söz konusu faydalar sadece sade veya az şekerli Türk Kahvesi veya Nescafe dir. 2 si bir arada, 3 ü bir arada olan kahveler bu saydıklarımız için geçerli değildir. Kahveye ek madde ilave ederseniz faydadan çok zarar almış olursunuz.

Antioksidan nedir ne işe yarar?

En temel tabir ile antioksidanlar vücudumuzdaki hücreleri korurlar. Bazı antioksidanlar vücudumuz tarafından üretilir ancak dışarıdan aldığımız gıdalar ile de takviye yapılabilmektedir. Yaş ilerledikçe vücudumuz antioksidan bakımından eksik hale gelir ve yediklerimiz, içtiklerimiz ile vücudumdaki zararlı maddeleri atmamıza yardımcı olan antioksidanları almalıyız.

Antioksidan özellikle kalp sağlığını korumak için ve kansere karşı önleyici özelliğe sahiptir. Sabahları uyanmak için kahve içenlerin birçoğu farkında olmadan sağlıkları için çok iyi bir şey yapmaktadırlar. Aslında uyanmak için kahve içmek dikkate alınmayacak kadar küçük bir detaydır diğer faydalarının yanında.


 Birçok gıda da ve içecekte antioksidan mevcuttur ancak kahve günlük hayatımızda ulaşılması daha kolay olduğu için tercih sebebi olmaktadır.

Sabahları aç karnına kahve içmek zararlı mı?

Yıllardır yapılan araştırmalara göre kahvede kafein olduğu kanıtlanmıştır ve kafeinin vücuda zararlı olduğu görüşüne rağmen araştırmacılar bunun aksini söyleyen birçok kanıt bulmuşlardır.

Antioksidan kaynağı olması ve diğer özellikleri sebebiyle kahve kansere ve kalp sağlığına iyi geldiği gibi kahvenin şeker hastalığını önlemeye yardımcı oldu kanıtlanmıştır. Özellikle de kolon kanseri ve karaciğer kanseri ile savaşmanıza yardımcı olur. Eğer genlerinizde parkinson hastalığı varsa bu hastalığa yakalanmanızı geciktirmeye katkı sağlar.

Sabahları aç karnına kahve içmek zararlı değildir!

Kahvenin bu kadar faydası var diye fazla miktarda kahve içmek sağlık açısından iyi değildir. Kahvenin gün içerisinde çok fazla tüketilmesi; sinirli olmanızı sağlayabilir, mide ağrısı hissedebilirsiniz, kalp atışınızın hızlandığını ve panik yapmanıza sebep olabilir. Bu sebeple günde birkaç fincan kahve yeterlidir.

Kahvenin zararları var mıdır?

Kahvenin zararları muhakkak vardır ancak faydası zararından çok daha fazladır. Eğer sizde kahve içmeden güne başlayamıyorsanız ve size çevrenizden sürekli kahvenin zararlarından bahsedenler varsa onlara gülümseyin ve keyifle kahvenizi yudumlamaya devam edin. Çünkü siz biliyorsunuz ki vücudunuza küçük miktarda zararlı bir şeyler alarak çok daha faydalı ve sağlıklı maddelerde alıyorsunuz.

Hangi yiyecek veya içeceğin vücudumuz için  %100 sağlıklı olduğunu merak ediyor musunuz? Henüz bilmiyoruz…

Sabahları kahve içmek zayıflatır mı

Siyah kahvenin (türk kahvesi veya sade nescafe, ekspresso) metabolizmayı hızlandırıcı etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Dolayısıyla içerisine krema veya çok şeker atmadığınız sürece az da olsa zayıflatıcı etkisi vardır. Metabolizmayı, kalp atışlarını hızlandırdığı için yağ ve şeker yakımını sağlar ve kilo aldırmak yerine kilo vermeye yardımcı dır. Ancak kilo verdirir diye sürekli kahve içmek yanlıştır. Unutmayalım kahve içmek zayıflamaya çok az yardımcı olur.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@