Romatizma Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Romatizma; birçok hastalığı kapsayan genel bir tanım olsada genellikle eklemlerde ağrı ve şişlik yaratan bir rahatsızlıktır. Aynı zamanda bazı durumlarda şekil bozukluklarına yol açabilir. Kronik olan bu hastalıkta erken tanı önemlidir.

Sağlık 24.12.2020, 15:06
Romatizma Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Çocuklar dahil her yaşta insanda görülebilen romatizma, kas ve iskelet sisteminde oluşan ağrıya ve hareket kapasitesinde kısıtlılığa sebep olur. Halk arasında hava durumu ile bağdaştırılsa da öyle bir durum söz konusu değildir. Bazı durumlarda iç organları da etkileyen romatizma hastalığının pek çok alt türü vardır.

Belirtileri

Genellikle romatizma  hastalığına sahip insanlarda çoğunlukla kaslarda, sırtta, belde, eklemlerde şişlik ve ağrı görülür. Aynı zamanda sindirim bozuklukları, kalp ve damar yollarında sıkıntılar da görülebilmektedir. Romatizma hastalığının diğer görülen belirtileri; güçsüzlük, solunum zorluğu, vücudun bazı bölgelerinde sertlik, cilt altında oluşan bezeler, hareketlerde zorlanma, gözde iltihaplanma, uzun süren yüksek ateş, eklem sertlikleri, güneşe karşı fazla hassasiyet olarak sıralanabilir.

Romatizma Sebepleri

Romatizma genellikle genetik olarak görülen bir rahatsızlıktır. Fakat tam olarak sebebi hala bilinmemektedir. Eklem yıpranmaları, aşırı kilo, spor sakatlanmaları ve travmalar romatizmaya sebep olabilen etkenler arasındadır. Bunun dışında romatizma tiplerinde yaş ve cinsiyet de önemlidir.

Romatizma Çeşitleri

Ramatoid Artrit adı verilen eklem romatizması iltihaplı bir hastalıktır. Birden fazla eklemi etkileyebildiği için şekil bozukluklarına sebep olabilir. Sakatlanmalara da sebebiyet verebilir. Toplumda görülme olasılığı yaklaşık olarak %1’dir. Kadınlarda görülme olasılığı erkeklere oranla daha fazladır. Sigara kullanımı bu hastalıkta önemli bir rol oynar. Hastalığın ilk belirtileri ateş, kilo kaybetme, yorgunluk ve eklem ağrılarıdır. Elde şişme, göz kızarıklıkları, dirseklerde şişme de görülebilir.

Fibromiyalji ise kas ve yumuşak doku romatizması olarak adlandırılır. İç ve dış uyarıcılara karşı hassasiyet hissedilir. Ağrı eklemden kaynaklanmasada ağrı ve sızı hissedilir. Uyku bozuklukları görülebilir. Boyun, omuz ve sırtta, belde ve kalçalarda ağrı görülür. Fazlaca bitkinlik yaratabilir.

Romatizmaya hastanenin hangi bölümü bakar?

Romatizma rahatsızlıklarıyla radyoloji bölümünden romatolog ekibi ilgilenir. Siz de romatizmal rahatsızlıklarınız için muayene olmak isterseniz tamamlayıcı sağlık sigortasından faydalanabilir, detaylı bilgi için  https://www.tamamlayicisaglik.com/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@