Rektör'den, bayramlık nakiller

EGE Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nin böbrek nakli sorumlusu Prof. Dr. Cüneyt Hoşcoşkun, Rektör olduktan sonra da organ naklini bırakmadı.

Sağlık 10.09.2016, 16:06
Rektör'den, bayramlık nakiller
DHA - EGE Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nin böbrek nakli sorumlusu Prof. Dr. Cüneyt Hoşcoşkun, Rektör olduktan sonra da organ naklini bırakmadı. Prof. Dr. Hoşcoşkun, bayram öncesinde, 2'si çapraz nakil, 1'i çocuk olmak üzere 3 kişiyi böbrek nakliyle sağlığına kavuşturdu. Ayrıca bir de karaciğer nakli yaptı.

Prof. Dr. Cüneyt Hoşcoşkun, Ege Üniversitesi Rektörlüğü koltuğuna oturduğu geçen 15 Ağustos'ta, 2 böbrek nakli yaptı. Prof. Dr. Cüneyt Hoşcoşkun'un, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde bayram öncesi yaptığı son nakillerden 2'si ise 2 kocanın, diğerinin eşlerine böbreklerini vermesiyle gerçekleşti. İsmail Kart (59), Selma Pancaroğlu'na (49) böbreğini verdi. Onun eşi Malik Metin Pancaroğlu (58) da İsmail Kart'ın eşi Nurşen Kart (55) için böbrek donörü oldu. Kendi eşlerinden böbrek alması kan grupları nedeniyle risk oluşturan hastalar, çapraz nakille sağlıklarına kavuştu.

SELMA PANCAROĞLU'NUN İKİNCİ ORGAN NAKLİ

Selma Pancaroğlu'na 2013 yılında da oğlu Mehmet Pancaroğlu'dan (28) ilik nakli yapıldığı belirtildi. Böbrek naklinin gerçekleştiği günün de oğul Pancaroğlu'nun yaş günü olması ilginç bir tesadüf oluşturdu. Mehmet Pancaroğlu, "İnsanlar hastanede genellikle üzgün olurlar ama biz hepimiz ailece mutluyuz. Annem ameliyattan çıktığında hem bu başarılı operasyonu, hem de benim yaş günümü kutladık" diye konuştu.

ANNEDEN CAN AŞISI

12 Yaşındaki Hasan Sağlam'a ise annesi Canan Sağlam bir böbreğini verdi. Ortaokul öğrencisi olan Hasan Sağlam diyalize yeni başlamışken, annesi onun bu haline dayanamayıp, "Oğlumun acı çekmesini istemiyorum. Ben tek böbrekle de idare edebilirim" diyerek böbrek nakli konusunda gönüllü verici oldu. Annesinin bir böbreği nakledilen Hasan Sağlam, iyileşip arkadaşlarıyla top oynayacağı günleri iple çekiyor.

ÜÇ BÖBREKTEN SONRA BİR DE KARACİĞER

Üç kişiye böbrek nakli yaptıktan sonra sabaha karşı da Kibariye Uslu'ya kadavradan karaciğer nakli yapan Prof. Dr. Cüneyt Hoşcoşkun, sabah da rektörlük makamına gitti.

HASTANEDE DİNLENİYOR

Operasyonlar sırasında Prof. Dr. Hoşcoşkun'a yardım eden Doç. Dr. Mümtaz Yılmaz ve Dr. Gözde Dalkılınç da hocalarına övgü yağdırdı. Do. Dr. Yılmaz, "Hocanın hızına yetişmek mümkün değil. O ameliyatlarda yorulmuyor. Hiç inanmayacaksınız ama, hastanede dinlendiğini söylüyor. Biz bugüne kadar yaptığı işi bu kadar seven bir başka insana rastlamadık. İnsanlara hayat vermek, onun da canına can katıyor" dedi.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@