Rahim İçi Yapışıklıklar ve Tüp Bebek Tedavisine Etkileri

Tüp bebek tedavisinde etkili olan sorunlar arasında rahim içi yapışıklar önemli yer tutmaktadır. İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması ile veya düşük sonrasında yapılan küretaj rahim içi yapışıklıkların temelini oluşturur.

Sağlık 12.11.2020, 19:39
Rahim İçi Yapışıklıklar ve Tüp Bebek Tedavisine Etkileri

Tüp bebek tedavisinde etkili olan sorunlar arasında rahim içi yapışıklar önemli yer tutmaktadır. İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması ile veya düşük sonrasında yapılan küretaj rahim içi yapışıklıkların temelini oluşturur. Rahim içerisinde oluşan bir travma rahim içi yapışıklıklara neden olur. Elbette her kürtaj sonrasında rahim içi yapışıklık olacağı anlamına gelmez ise kürtajdan başka sebeplerde rahim içi yapışıklığa neden olabilmektedir. Örneğin, bebeğin plesantasının doğumdan sonra tam olarak çıkmaması, histereskopik ya da batından açık ameliyatlarda faktör olabilmektedir. Cerrahi bir travma olmaksızın enfeksiyonlarda bazen neden olsa da çok fazla neden olması beklenemez. 

Yapışıklıklar rahim içine ve tipine göre sınıflandırılabilir. Öncelikle histereskopik olarak açılması denendikten sonra tekrar oluşabilir. Birden fazla kez işlem gerektirebilir elbette hasta. 

Rahim içi yapışıklıklar ne gibi belirtiler verir. Rahim içi yapışıklıklarının tüp bebek tedavisinde yeri nedir merak ediyoruz elbette. Bu yüzden Ankara Tüp bebek uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç ‘ sorduk o da bize rahim içi yapışıklıklar hakkında bilgi verdi..

  • Adet kanama süresinin ve miktarında değişiklik

  • Adet görememe 

  • Kısırlık 

  • Artmış düşükler 

  • Erken doğum tehdidi

  • Erken su gelmesine bağlı erken doğum tehdidi

  • En sık olarakda adet kanamalarının küretaj sonrasında kesilmesi veya belirgi şekilde çok çok fazla azalması söz konusu olabilmektedir. Normalde küretajdan sonra düzenli adet görebilen bir kadında yine düzenli bir adet görmesi beklenir.. 

  • Adet kanamasının ağrılı olması da bir diğer belirtiler arasındadır.

 Tanı ; histereskopi ile konulabilir. 

Ankara Tüp bebek tedavisi hakkında daha fazla bilgi: https://sevtaphamdemir.com/ankara-tup-bebek-tedavisi/

Tüp bebek tedavisine engel olan bir diğer sorunda miyom kistlerdir. Miyom tedavisi ile kurtulabileceğimiz miyomlar rahimde embriyonun tutunmasını güçleştirip gebeliğin önüne geçmektedir. Miyom tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak için Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç ın ankara miyom tedavisi yazısına göz atın: https://sevtaphamdemir.com/ankara-miyom-myom-tedavisi-ve-belirtileri/

Rahim içi yapışıklıklar nasıl tedavi edilebilir peki?

Rahim içi yapışıklıkların açılması histereskopi veya laparoskopi ile sağlanabilir. 

Şiddetli yapışıklıkları olan hastalarda birden fazla işlem gerekebilir. Rahim boşluğu normal ölçülerde veya tam olarak açılmış olan hastalarda eğer tüplerin geçişinde herhangi bir sorun yoksa başarı oranı gebelik elde edilme oranı yüksektir. 

Hafif yapışıklıklarda rahim içerisine spiral yerleştirilmesi rahim iç duvarnın yenilenmesini sağlamak için belli bir süre hormon tedavi edilmesi gerekebilir tedavi için

Rahim içi yapışıklığı olan kadınlarda gebelik riskli gebelik olarak kabul edilip, bu hastaların gebeliklerinde daha sıkı bir gebelik takibine girmeleri hakkında öneriler verilmektedir. Çünkü erken doğum veya düşük tehdidi var olacaktır.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@