Prostat Ameliyatlarında Holep Dönemi

ANKARA (ANKA) - Ağrılı ve sancılı bir tedavi süreci olan prostatta geliştir...

Sağlık 30.10.2015, 07:15
Prostat Ameliyatlarında Holep Dönemi

ANKARA (ANKA) - Ağrılı ve sancılı bir tedavi süreci olan prostatta geliştirilen Holmiyum Lazer (HoLEP) yöntemi ile ameliyatta kazıma yöntemini değil dokunun tamamen çıkarılması yönteminin kullanıldığını belirten Liv Hospital Ankara Üroloji Bölümünden Doç. Dr. Lütfi Tunç, “Bu yöntemle iyi huylu prostat ameliyatlarından sonra hastalığın tekrarlama ihtimali kalmıyor. Hasta, sonda çekildiği andan itibaren yaşamına sorunsuz devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye'de HoLEP sistemini uygulayan Tunç, prostat ameliyatlarında bugüne kadar dünyada kazıma yönteminin kullanıldığını, bu yöntemde hastaların ağrı içinde kaldığını ifade etti. HoLEP denilen sistemle, prostatı doku olarak tamamen çıkardıklarını kaydeden Tunç, hastanın sonda çekildiği andan itibaren yaşamına sorunsuz devam ettiğini kaydetti. Tunç, iyi huylu prostat ameliyatlarından sonra ise hastalığın tekrarlama ihtimalinin kalmadığını belirtti.

-EN BÜYÜK BELİRTİSİ İDRAR YAPAMAMA-

İyi huylu prostat hastalığının erkekler arasında en sık görülen sorunlardan biri olduğunu belirten Tunç, prostatın 50 yaş üzeri erkeklerde görülmekle birlikte genetik özelliklere bağlı olarak daha genç yaşlarda da görülebildiğini ifade etti. Tunç, ayrıca “Prostat sorunu idrar yapmada ve idrara başlamada zorluk, geceleri sık tuvalete çıkma, uzun süre tuvalette bulunma ve idrarı tamamen boşaltamama gibi şikayetlerle kendini gösterir. Kazıma yöntemi (TUR-P)ile prostatın kapsül içerisindeki kısmı tamamen çıkarılamıyor. Bu da hastalığın tekrarlamasına sebep oluyor. Dokuyu çıkartmak için elektrik enerjisiyle kazıma yapılıyor. Kanama olduğunda yine elektrik enerjisiyle damarları kapatıyorsunuz. Burada hastaya siz sürekli elektrik veriyorsunuz. Bu yöntemle yapıldığında hastalarda ağrılar başlıyor” açıklamasında bulundu.  

-DOKUYU TAMAMEN ÇIKARIP KANSER TARAMASI YAPILABİLİYOR-

Türkiye'de uygulanan HoLEP sistemini anlatan Tunç, lazer yöntemiyle prostatı doku olarak tamamen çıkardıklarını, kanama ihtimali olan damarı kontrol altına aldıklarını ifade etti. Bu esnada çok az enerji kullanılmasının, ameliyat sonrasında hastalara daha konforlu bir iyileşme dönemi sunduğuna dikkat çeken Tunç, sistemin hastaya yararlarını şöyle sıraladı:

-Operasyondan sonra idrar yaparken ağrı ve yanma yok oluyor.

-Günlük aktivitelere dönüş diğer operasyonlara göre çok daha erken oluyor.

-Büyük prostat boyutunda da uygulanabiliyor.

-Ereksiyon sorunu görülmüyor.

-Kullanılan lazer uçlarına vuruş sınırlaması olmadığı için ameliyat sırasında ek malzemeye gerek kalmıyor. (ANKA)

(HND/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@