Prof.Dr. Gödekmerdan: Yüksek sezaryen oranları düşürülmeli

KAYSERİ Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof.Dr. Ahmet Gödekmerdan, "Yüksek sezaryen oranlarının düşürülmesi için halkın bilinçlendirilmesi, hekimlerde bu konudaki farkındalığın artırılması ve ebeliğin yeniden hak ettiği...

Sağlık 14.03.2016, 12:42
Prof.Dr. Gödekmerdan: Yüksek sezaryen oranları düşürülmeli
KAYSERİ Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof.Dr. Ahmet Gödekmerdan, "Yüksek sezaryen oranlarının düşürülmesi için halkın bilinçlendirilmesi, hekimlerde bu konudaki farkındalığın artırılması ve ebeliğin yeniden hak ettiği rolüne kavuşturulması gereklidir" dedi.

Prof.Dr. Gödekmerdan, Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Konferans Salonu'nda Genel Sekreterliğe bağlı sağlık tesislerinde görevli kadın hastalıkları ve doğum uzmanı hekimler ile bir araya gelerek normal doğumun teşviki ve sezaryen oranlarının düşürülmesi hakkında görüş alış verişinde bulundu. Toplantıya, İl Sağlık Müdür Yardımcısı uzman Dr. Serpil Poyrazoğlu, Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr. Ömer Faruk Özyurt, Genel Sekreterlik yöneticileri, Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç.Dr. İbrahim Özcan ile kadın haktalıkları ve doğum uzmanı hekimler katıldı. Sezaryen ile doğumun cerrahi bir girişim olduğunu, normal doğumun alternatifi olmadığını ifade eden Kayseri Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof.Dr. Ahmet Gödekmerdan, şöyle dedi:

"Sezaryen planlanırken, gebeye ve gebeliğe özgü yararları ve riskleri göz önüne alınmalıdır ve tıbbi gerekçelerle yapılması esastır, bunun dışındaki farklı nedenlerle yapılan sezaryen operasyonlarının haklı bir gerekçesi yoktur. Yüksek sezaryen oranlarının düşürülmesi için halkın bilinçlendirilmesi, hekimlerde bu konudaki farkındalığın artırılması ve ebeliğin yeniden hak ettiği rolüne kavuşturulması gereklidir. Bundan sonra da düzenli olarak bu bilgilendirme ve değerlendirme toplantılarımız devam edecektir."

Normal doğumun anne ve bebeğe faydalarından söz eden Op.Dr. Gökhan Açmaz da, normal doğum sırasında bebekte salgılanan endorfin hormonunun bebeği dış ortama hazırladığını, normal doğumda solunum sıkıntısı gelişme riskinin daha az olduğunu, anne ile bebek arasında cilt temasının daha hızlı ve kolay gerçekleştiğini, bu temasın bebeğin anneye bağlanması ve gelişimi açısından çok önemli olduğunu söyledi. Op.Dr. Açmaz, şöyle dedi:
"Normal doğum yapan anneler hastaneden daha kısa sürede taburcu edilirler, doğum yapan annenin doğum sonrasında ağrı şikâyeti sezaryene göre çok azdır, anne büyük bir güven ve başarma duygusu hisseder, doğum sonrası enfeksiyon riski daha azdır ve sezaryene göre ‘doğum sırasında anne ölüm oranı’ daha azdır."

Açmaz, Dünya Sağlık Örgütü'nün 2015 verilerine göre, sezaryen oranlarının ABD'de yüzde 30.2, İtalya’da yüzde 37.4, Meksika’da yüzde 36.1, Brezilya’da yüzde 41.3 ve Türkiye'de ise yüzde 52 olduğunu söyledi.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@