Orta yaş erkeklerin kabusu penis eğriliği hastalığı

EGE Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji Kliniği uzmanlarından Prof. Dr. Ahmet Barış Altay, Peyronie (penis eğriliği) tedavi edilmediği takdirde daha büyük cinsel sorunlara yol açabileceğini belirterek, "Peyronie...

Sağlık 05.08.2016, 12:02
Orta yaş erkeklerin kabusu penis eğriliği hastalığı
Mehmet KURT/İZMİR, () - EGE Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji Kliniği uzmanlarından Prof. Dr. Ahmet Barış Altay, Peyronie (penis eğriliği) tedavi edilmediği takdirde daha büyük cinsel sorunlara yol açabileceğini belirterek, "Peyronie hastalığı, dokunun esnekliğini yitirmesi ve sertleşmesi sonucu peniste ağrı ve şekil bozukluğuna yol açan bir hastalıktır" diyor.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji Kliniği uzmanlarından Prof. Dr. Ahmet Barış Altay, Peyronie hastalığının kişinin hayat kalitesini düşürdüğünü, cinsel yaşamını olumsuz etkilediğini belirterek, şunları söyledi:

"Hastalık ilk olarak 1743 yılında Fransız doktor tarafından tanımlanmış ve onun ismiyle anılmaya başlanmıştır. Penisin üzerinde sert plakların oluşması ile peniste şekil bozukluğu oluşturan bir hastalıktır.

Peyronie hastalığı, penis tüplerini (korpus kavernosum) saran tunika albuginea denilen kılıfın yapısındaki değişiklik oluşması ve bu değişikliğe bağlı olarak peniste şekil bozukluğu yapan sert plaklar oluşması durumudur. Penisteki lezyonlar genelde penisin üst tarafında ortaya çıkmaktadır. Hastalık en sık 40- 60 yaşlar arasında gözlenir. Penis ereksiyonda iken penisteki zorlanmalar (eğilme, bükülme gibi) kılıfta mikrotravmalara yol açmaktadır, bu mikrotravmalara bağlı oluşan hasarın iyileşme döneminde vücuttan salgılanan maddeler sebebiyle plak (peyronie plağı) gelişmektedir. Plak sert kireçlenmiş bir doku özelliği göstermektedir. Plak büyüklüğüne ve yerine bağlı olarak peniste belirli bir yöne doğru eğilme ve penis çevresinde daralma gelişebilmektedir. Tedavide ağızdan alınan ilaçların uzun dönem sonuçları başarılı değildir. Onun için penis içine yapılan ve plakları eritmekte etkin olan ilaçların kullanımı son yıllarda popülarite kazanmış olmasına karşın çok pahalıya mal olması nedeniyle cerrahi yöntemler daha çok tercih ediliyor. Cerrahi yöntemde biyolojik materyelden elde edilen veya aynı by-pass ameliyatlarında olduğu gibi kişinin kendi bacağından alınan toplardamardan yapılan yamalar, penisteki sert plaklar kesildikten sonra üstüne dikiliyor. Bu şekilde peniste oluşan şekil bozuklukları oldukça başarılı şekilde düzeltiliyor."
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@