Organlarıyla 3 Kişiye Hayat Verecek

ÇANAKKALE'de yüksek tansiyona bağlı beyin kanaması nedeniyle tedavi gördüğü Çanakkale Devlet Hastanesi'nde beyin ölümü gerçekleşen 78 yaşındaki Zehra Erğil'in bağışlanan organları Çanakkale ve Bursa'daki 3 kişi için umut oldu.

Sağlık 24.12.2015, 13:19
Organlarıyla 3 Kişiye Hayat Verecek

(DHA)- ÇANAKKALE'de yüksek tansiyona bağlı beyin kanaması nedeniyle tedavi gördüğü Çanakkale Devlet Hastanesi'nde beyin ölümü gerçekleşen 78 yaşındaki Zehra Erğil'in bağışlanan organları Çanakkale ve Bursa'daki 3 kişi için umut oldu.

Çanakkale Merkez'e bağlı Çınarlı Köyü'nde yaşayan evli, 1 çocuk, 4 torun sahibi Zehra Erğil, geçen 21 Aralık'ta öğle saatlerinde evinde rahatsızlandı. 112 Acil Servis ekiplerinin müdahalesinin ardından Erğil, Çanakkale Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.Yüksek tansiyona bağlı beyin kanaması geçirdiği belirlenen Erğil, yoğun bakım ünitesinde tedaviye alındı. Erğil'in doktorların müdahalelerine rağmen dün beyin ölümü gerçekleşti. Çanakkale Organ Nakli İl Koordinatörü Dr. Azem Ülkü, durumu bildirdiği Erğil'in ailesi organ bağışını kabul etti. Bunun üzerine Bursa'dan gelen bir ekip, tarafından Zehra Erğil'in böbrekleri ve karaciğeri aldı, karaciğer ve böbreklerden teki Bursa Uludağ Üniversitesi'nde organ bekleyen uygun hastalara nakledilmek üzüre götürüldü. Diğer böbreğin ise Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'nde organ bekleyen bir hastaya nakledileceği bildirildi.

Zehra Erğil'in 3 gün önce hastaneye bilinci kapalı olarak beyin kanaması sonucu getirildiğini belirten Çanakkale Organ Nakli İl Koordinatörü Dr. Azem Ülkü, "Hemen yoğun bakımda tedavisine başlandı. Ama tüm çabalara rağmen kurtarılamadı. Ailesine durumu anlattık. Eşi, gözyaşlarıyla 'Eğer başkalarına faydası olacaksa, biz organlarını bağışlarız' dedi. Bütün akrabalarına, yakınlarına sordu. Hepsinin onayını aldıktan sonra hepsinin adına imzayı attı. Zehra Erğil'in organları iki böbreği ve karaciğeri 3 kişiyi yaşama bağlayacak" dedi.

 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@