Op. Dr. Uzay Yıldırım İle Kürtaj Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İsteğe bağlı kürtaj, devam etmesi istenmeyen gebeliğin yasal sınırlar dahilinde sonlanması ile yapılır. Kürtaj rahim içine yerleşmiş, devam eden ama istenmeyen ya da kendiliğinden sonlanmış gebeliğin güncel teknik ve yöntemlerle rahim içinden temizlenmesi durumudur.

Sağlık 17.10.2020, 15:34
Op. Dr. Uzay Yıldırım İle Kürtaj Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İsteğe bağlı kürtaj, devam etmesi istenmeyen gebeliğin yasal sınırlar dahilinde sonlanması ile yapılır. Kürtaj rahim içine yerleşmiş, devam eden ama istenmeyen ya da kendiliğinden sonlanmış gebeliğin güncel teknik ve yöntemlerle rahim içinden temizlenmesi durumudur.

Kürtaj işlemi için mutlaka 18 yaşını doldurmuş olmanız ve gebelik haftasının 10 haftadan küçük olması gerekmektedir. Eğer 18 yaşından küçükseniz mutlaka anne ya da baba refakati eşliğinde gelmeniz gerekmektedir. Gebeliğin 10 haftadan büyük olduğu durumlarda sonlandırma işlemi isteğe bağlı değil ancak tıbbi zorunluluklar sebebiyle yapılabilir. Bu tıbbi zorunluluklar anne ya da bebekte hayati bir tehlike olması anlamındadır. Evli kadınlarda, eş rızası da gerekmektedir. Ama bu işlemi her kadın kimsenin onayına ihtiyaç duymadan yaptırmalıdır.

Gebelik haftası son adetin ilk günü baz alınarak hesaplanabilir. Ama en doğru hafta ancak ultrason ile yapılan muayene ve ölçümler sonucu belli olur.

Kürtaj işlemi 12 haftaya kadar muayenehanede yapılabilen bir işlemdir. Ancak hastanın tıbbi durumu işlemin muayenehanede olmasına engel teşkil ediyorsa, doktorumuz sizi mutlaka bu konuda yönlendirecek ve işlemin hastane şartlarında yapılmasını sağlayacaktır. Kürtaj işleminin hastanede yapılmasını gerekli kılan durumlar, hastanın ileri derecede akciğer ya da kalp rahatsızlığı olması, on iki aydan daha kısa zamanda sezaryen doğum yapması ya da gebeliğin sezeryan yerine yerleşmiş olması, yoğun uyuşturucu kullanımı, son 3 gün içinde yoğun aspirin kullanımı gibi durumlar sebebiyle işlem hastanede yapmayı gerektirebilir. Bu sebeple işlem öncesi mutlaka kendiniz hakkında detaylı tıbbi bilgiyi bize aktarmış olmanız çok önemli. Bu gibi tıbbi durumlar dışında işlem rahatlıkla muayenehanede yapılabilen ama elbette riskleri olan bir işlemdir.

Kürtaj işleminde başlıca;

  • Ateş
  • Enfeksiyon
  • Kanamanın devam etmesi
  • Rahim delinmesi ya da parçalanması
  • Rahim içerisinde parça kalması
  • Gebeliğin devam etmesi
  • Anesteziden kaynaklı olası riskler sayılabilir.

Bu riskler sık rastlamadığımız ama her tıbbi işlemde olduğu gibi bu işlemin kendine has riskleridir. Siz işlem sonrası normal olmadığını hissettiğiniz her durumda mutlaka bize başvurunuz.

Kürtaj Ankara ‘da kliniğimizde Op. Dr. Uzay Yıldırım ve alanında uzman kadrosu eşliğinde, tek kullanımlık, steril malzemeler ile hijyenik bir ortamda, hasta gizliliği ön planda tutularak yapılmaktadır.

İsteğe bağlı kürtaj işlemi sırasında, vakumlu kürtaj yöntemi kullanılmaktadır. Bu yöntem sırasında pipete benzer ve tek kullanımlık kanül denilen bir plastik boru rahim içine yerleştirilmekte ve açıkta kalan kısmı da bu işlem için üretilen özel bir enjektöre takılmaktadır. Bu basit düzenek rahim içine negatif basınç uygulamakta olup bu basınç sayesinde vakumlama yöntemi ile rahim içi gebelikten temizlenmektedir.

Kürtaj işlemi yaklaşık 7-10 dakika arası sürmekte olup bu süre zarfında hastamız tıbbi durumuna ve isteğine bağlı olarak ya sedasyon yöntemi ile uyutulmakta ya da lokal anestezi yöntemi yöntemi ile sadece işlem bölgesi uyuşturulmaktadır. Hastamız işlem sırasında anestezi alacağı için en az 5 saat aç ve susuz olması bu sürede sigara dahi içmemesi gerekmektedir.

İşlem bittikten sonra hastamızı dinlenme odamızda dinlendiriyoruz. Hastamız kendini tamamen iyi hissettiği anda kendisini taburcu ediyoruz. İl dışından gelecekseniz bu işlem için günü birlik gidiş dönüş sağlamanız mümkündür.

Kürtaj işlemi sonrasında size antibiyotik ve ağrı kesici yazılı bir reçete veriyoruz. Antibiyotiği mutlaka kutu bitene kadar, ağrı kesicinizi ağrınız oldukça kullanmalısınız.

Gebelik sonlandırma işleminiz yapıldıktan sonra ki süreçte uymanız gereken belli başlı basit tıbbi kurallar oluyor; cinsel ilişki yasağı, havuz - deniz kısıtlaması gibi. Bu ve bunun gibi tüm detaylar işlem öncesi ve sonrası hem Uzay bey hem de hemşiremiz tarafından sizinle paylaşılıyor.

Bu işlem için kliniğimizde ödemeniz gereken ücret gebelik 8 haftayı geçmedikçe 1500 TL olup 8 ve 10 hafta arası gebeliklerde bu ücret 1750 TL dir. Bu ücret normal şartlarda sabit olup, hastanın yaşı, tıbbi durumu, işlem sırasında spiral takılması, kan uyuşmazlığı iğnesi yapılması, smear ya da hpv gibi jinekolojik testler yapılması durumunda, hastamızın bilgi ve onayı dahilinde nadiren değişiklik gösterebilir.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@