Onbinlerce Kamu Çalışanı Kovulacak!

Aile hekimleri nöbet uygulamasını 20-21-22 Mayıs tarihleri boyunca üç gün süreyle protesto ederek iş bırakmıştı.

Sağlık 21.07.2015, 22:59
Onbinlerce Kamu Çalışanı Kovulacak!

Nesrullah Sonay’ın Bugün’de yer alan haberine göre, nöbet uygulamasını protesto eden aile hekimleri işten atılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Sağlık Bakanlığı, 100 ceza puanını aşan aile hekimlerinin sözleşmelerinin fes edileceğini vurgulamıştı. Greve giden sağlık çalışanlarının ceza puanlarının ise temmuz sonunda hesaplanarak ceza işlemlerinin başlatılacağı belirtilmişti. Eylemlerin ardından sağlık çalışanları sözleşmelerinin feshedilmesi tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

 

Ceza Puanları Hesaplandı, Puanlar 100'ü Geçti

 

Hekimlere yılın ilk 4 ayı için her ay 5 ceza puanı verilmekte iken mayıs ayı itibari ile her ay 20 ceza puanı verilmeye başlandı. Nöbet zorunluluğu uygulamalarına karşı büyük katılım ile yapılan iş bırakma eylemleri de hesaba katıldığında temmuz sonu ile aile hekimleri ve aile sağlığı elemanlarının toplam puanları 100 puanı aştığı belirtildi. Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Genel Sekreteri Dr. Lütfi Tiyekli, Bakanlığın ısrarla getirmeye çalıştığı Aile Hekimliği sistemi ile bağdaşmayan nöbet sisteminin, aile hekimleri ve aile sağlığı elemanlarının yüksek direnci nedeni ile hayata geçirilemediğini savundu.

 

Bakanlığın hukuki normlara aykırı olarak nöbete gitmeme durumunda ceza puanını 20’ye yükseltmesi de aile hekimliği çalışanlarının vazgeçiremediğini ifade eden Dr. Tiyekli, “Halk Sağlığı Müdürlükleri, asıl işlerini bırakıp hekimlere yönelik bir nevi cadı avı başlattı. Tek iş olarak Aile Hekimliğinde nöbet denetimi ve soruşturma yapmayı görüyor” dedi. Dr. Tiyekli, bu sistemle sağlık sektörünün kaosa gireceğini iddia etti.

 

Yüzde 75'e Yakın İnsan Birinci Basamak Sağlık Hizmeti Alamayacak

 

Tiyekli, “Bu verilere göre Türkiye sağlık sistemi, büyük bir kaosun içerisine girmek üzere. Sağ­lık Bakanlığı eğer mevzuatı uygulayacaksa 44 bin aile sağlığı çalışanından 30 bin civarındakinin sözleşmesini feshetmek zorunda kalacak. Sözleşme fesihleri ile bir anda halkın yüzde 75’e yakını birinci basamak sağlık hizmetini alamaz hale gelecek. Hizmetlerin durma noktasına gelmesi hastaneleri çalışamaz duruma düşecek” dedi.

 

Sağlık Bakanlığı Ceza Puanlarını Arttırdı

 

Sağlık Bakanlığı, nisan ayında aile hekimliğinde ödeme ve sözleşme konularında düzenlemeye gidilmişti. Aile hekimliğinde uygulanacak ihtar puan cetveli yeniden düzenlendiği yeni yönetmeliğe göre,  çalışma saati ve kıyafeti, verem hastalarının takibi, aşı ve aşılama ile nöbet gibi konularda ihtar puanlarında değişiklik yapılmıştı. Buna göre, çalışma saatleri planına uymamada 3 yerine 5, izinsiz işe gelmemede her gün için 5 yerine 10, verem (tüberküloz) hastalarının doğrudan gözetim tedavisini yapmama veya yapılmasını sağlamama durumunda 5 yerine 10, mevzuatla verilen diğer hizmetleri yapmama halinde de 5 yerine 10 ihtar puanı veriliyor. 

Bugün

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@