Okul Çantası Üç Kilodan Fazlaysa Dikkat

ANKARA (ANKA) -Bel, boyun ve sırt ağrılarının sadece yetişkinlerin değil, çocukların da sorunu olduğunu s...

Sağlık 04.11.2015, 14:55
Okul Çantası Üç Kilodan Fazlaysa Dikkat

ANKARA (ANKA) -Bel, boyun ve sırt ağrılarının sadece yetişkinlerin değil, çocukların da sorunu olduğunu söyleyen Liv Hospital Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Çağatay Öztürk, “Özellikle üç kiloyu aşan okul çantaları, çocukların omurga sağlığı için risk oluşturuyor. Bu konuda dikkatsiz davranışlar çocukluk çağında bel fıtığına ve omurgada geri dönüşü olmayan zararlara neden olabiliyor” uyarısında bulundu.

-ANNE BABAYA BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR-

Okul çantalarının ağırlığının, çocukların omurga sağlığına direkt etki ettiğini, özellikle üç kilodan ağır okul çantasının, gelişmekte olan çocukların kemik yapısını bozabildiğini belirten Öztürk, çocukların omurga sağlığını düşünmek ve gerekli önlemleri almak görevinin uzun dönemde velilere düştüğünü ifade etti. Öztürk, okul çantalarının ağırlığının, yanlış çanta seçiminin, okul sıralarındaki yanlış duruş ve oturma pozisyonlarının gelişme çağındaki öğrencilerin omurga sağlığını olumsuz etkilediğini belirterek, anne-babaların çocukların boy ve ağırlığına uygun çantaları tercih etmesi gerektiğini ekledi.

-AĞIR ÇANTA BEL AĞRISI YAPIYOR-

Omurga sağlığının, beden dengesi için çok önemli olduğunun altını çizen Öztürk, yaşanabilecek olumsuzlukları şöyle ifade etti:

“Yanlış duruş ve kendi ağırlığının taşıyamayacağı yükler, çocuklarda kas gerginliği, sırt ağrısı, bozuk yürüyüş, skolyoz, kamburluk, bel ağrısı gibi olumsuzluklara neden olabiliyor. Bel ağrısı şikayeti ise okul çağındaki çocukların yüzde 70’inde görülüyor. Ayrıca genç yaşta bel ağrısı çekenlerin, ileriki yaşlarda da bel ağrısına bağlı sağlık sorunları yaşama riski artıyor.”

Öztürk, bu nedenlerle okul çağındaki çocuklara, bel ağrılarından korunmaları için gerekli tavsiyelerin verilmesi, sırt çantalarının doğru seçimi ve taşıyabilecekleri yük miktarının, vücut ağırlıklarının yaklaşık yüzde 10 ile 20’si kadar olması gerektiğini ifade etti. (ANKA)

(HND/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@