Obezite Hem Hamileleri Hem De Bebeklerin Hayatını Tehdit Ediyor

Pek çok hastalığın kaynağı olan obezite, hem hamilelerin sağlığını hem de bebeklerinin hayatını tehdit ediyor. Diyetisyen Hatice Karslıoğlu, anne adayının hamile kalmadan 3

Sağlık 03.08.2015, 11:52
Obezite Hem Hamileleri Hem De Bebeklerin Hayatını Tehdit Ediyor

ANKARA (ANKA) -Pek çok hastalığın kaynağı olan obezite, hem hamilelerin sağlığını hem de bebeklerinin hayatını tehdit ediyor. Diyetisyen Hatice Karslıoğlu, anne adayının hamile kalmadan 3-4 ay önce fazla kilolardan kurtulması gerektiğini söylerken, “Aksi halde ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirler” dedi.

Ankara Kişisel Beslenme Eğitim Merkezi (KİBEM) Kurucusu, Diyetisyen Hatice Karslıoğlu, kadınlarda obezite sıklığının giderek arttığına dikkat çekti. Bunun değişik nedenleri olduğunu ifade eden Karslıoğlu, “Nedenlerin başında, gebelik öncesinde ve gebelik döneminde kazanılan ağırlık fazlalığı gelmektedir. Obezite oranının yükselmesi kaygı vericidir. Ancak daha da kötüsü, bu oranın doğurganlık çağındaki kadınlarda artış gösteriyor olmasıdır. 1992-2001 yılları arasında yapılan çalışmalarda, doğum yapmış kadınların yüzde 35,2’sinin doğum öncesinde ya fazla kilolu ya da obez olduğu bildirilmiştir. Obezite, hamileliğin ilerleyen aylarında hem anne hem de çocuk için büyük risk oluşturur” diye konuştu.

-OBEZ GEBELERİ BEKLEYEN TEHLİKELER-

Obez gebeleri bekleyen sağlık sorunlarından birkaçının şeker hastalığı, hipertansiyon, gebelik zehirlenmesi, enfeksiyona yakalanmada artış, idrar yolu enfeksiyonları, yara enfeksiyonları, endometrit, kanamalar, astım, uyku apnesi, ruh hâli bozuklukları olduğunu söyleyen Karslıoğlu, obez annelerin bebeklerinde doğuştan sakatlıklar, santral sinir sistemi, kalp atardamarlarında ve barsak ve göbek fıtığı bozuklukları görüldüğünü belirtti. Bu bebeklerin büyüme hızlarının diğer bebeklerden fazla olduğu ve bu durumun hamileliğin altıncı ayına kadar devam edebileceği konusunda uyaran Karslıoğlu, “Bu bebeklerin 4 kilogram ve daha fazla ağırlıkta doğma oranı artar. Bebek doğarken ciddi hasarlar oluşabilir ve bebeklerin ölüm oranı yüzde 8’e kadar yükselebilir” şeklinde konuştu.

-GEBELİKTE EN AZ 9 KİLO ALINMALI-

Hamilelikte 9 kilogramdan az kilo almanın bebeğin yeteri kadar beslenmemesine neden olacağını söyleyen Karslıoğlu, “Annenin bulunduğu ağırlık normal ise gebeliği izleyen ilk üç aylık dönemde 1,5 kilogram, gebeliğin sonuna kadar haftada 300-500 gramlık artışlarla toplam 10-12 kiloya ulaşır. Bunun sonucunda da 3-3.3 kilogram ağırlığında bir bebek dünyaya gelebilir. Eğer kişinin Beden Kitle İndeksi 30’un üzerinde ise doktor ve diyetisyen gözetiminde ilk üç ayda kilo kazanımı engellenir ve gebelik sonuna kadar toplam 7 kilogram alması tavsiye edilir” dedi.

Gebelik döneminde beslenmenin kişiye özgü olduğunu ve gebeliğin dördüncü ayından sonra annenin zayıflatılmasının sakıncalı olduğunu belirten Karslıoğlu, “Zayıflama programlarının uygulanması, gerek fetüs gerekse süt salınımını olumsuz yönde etkilediğinden sakıncalı görülmektedir. Esas olan, gebelikten 3-4 ay önce annenin uygun ağırlığa getirilmesidir. Bu sağlanamadıysa, gebeliğin başlangıcından itibaren annenin yanlış beslenme alışkanlıkları düzelterek, gebelik için gerekli besin öğelerini sağlayan dengeli bir beslenme programını uygulaması gerekir” ifadelerini kullandı. (ANKA)

(HND/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@