Mevsim geçişlerinde ısı değişimi hastalıkları tetikliyor

ÇUKUROVA Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Aslıhan Candevir, yaz aylarından kışa doğru mevsim geçişi yaşandığını anımsatarak bu dönemde nezle ve gribal enfeksiyonlar gibi üst solunum yolu hastalıklarında...

Sağlık 05.10.2016, 11:00
Mevsim geçişlerinde ısı değişimi hastalıkları tetikliyor
ÇUKUROVA Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Aslıhan Candevir, yaz aylarından kışa doğru mevsim geçişi yaşandığını anımsatarak bu dönemde nezle ve gribal enfeksiyonlar gibi üst solunum yolu hastalıklarında artış olabileceğini söyledi.

Isı değişimlerinin yaşandığı dönemlerde enfeksiyon riskinin arttığını anlatan Yrd. Doç. Dr. Aslıhan Candevir, okul, toplu ulaşım araçları ve kalabalık ortamlarda solunum yolu hastalığı riskinin fazla olduğunu belirtti. Mevsim geçişlerinde ani ısı değişiminin hastalıkları tetikleyebileceğini belirten Candevir, "Kapalı ortamlarda hastalık riski daha fazla. Çünkü soluma ve temas, hastalığın geçiş nedenleri arasında yer alıyor. Nezle ve gripten korunmanın başlıca şartı hijyendir" dedi.

ÖNERİLERİNİ PAYLAŞTI
Solunum yolu hastalıklarına karşı neler yapılması gerektiğini aktaran Candevir, şunları kaydetti:
"İlk olarak ellerin yıkanması çok önemli. İşten, okuldan veya dışarıdan eve gelince, yemeklerden önce mutlaka eller yıkanmalı. Ayrıca kronik hastalığı olanların ve gebelerin, bağışıklık sistemi düşük olan kişilerin nezle ve gripli kişilerle teması doğru değil. Ayrıca kronik rahatsızlığı olanların da bağışıklık sistemini güçlendirmek için aşı yaptırmaları gerek. Mevsim geçişi dönemlerinde dengeli beslenmeye dikkat edilmeli, yeterince sıvı alınmalı. Mevsime uygun giyinmek, dengeli spor yapmak ve düzenli uyku da hastalık riskini azaltır."
DHA
 
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@