Makula Deliği Nedir?

Makula deliği görme bozukluğuna neden olan bir delinmedir. Bu delinme en başta göz merkezinde bulanık görme şeklinde kendini gösterir.

Sağlık 23.09.2020, 23:50
Makula Deliği Nedir?

Makula deliği görme merkezinde meydana gelen bir delinme demektir ve görme merkezinde siyah bir leke şeklinde kendini belli ederek görme duyusunu önemli ölçüde etkilemektedir. Kişide ayrıntılı görme işlevleri olan gazete okuma, kişilerin yüzlerini tanıma gibi etkileri olumsuzdur. Çevresel olarak görme etkilenmemesi vardır ve bunun nedeni diğer retina bölgeleri normal işlevlerine devam etmekte olmasından kaynaklıdır. Makula deliğinin sebebi bilinmemekle birlikte kendi kendine ortaya çıkan bir durumdur denebilir.

Katarakt Tedavisi Nedir?

Katarakt kişinin görme kalitesini etkileyen bir göz rahatsızlığıdır. Tedavi şekli ise gözlük ya da ilaçlarla olmayıp mutlaka cerrahi operasyon gerektiren bir rahatsızlık olup ilerlemesi halinde ciddi görme sorunları oluşturur. Katarakt tedavilerinde uzman hekim tarafından hasta dinlenerek muayene yapılır. Muayene yoğun ışık altında yapılarak hastanın görme duyusunun ne kadar etkilendiği görülür. Katarakt varlığı anlaşıldıktan sonra uzman hekim hastayı tedaviyle ilgili bilgilendirir. Hasta operasyon için gün aldıktan sonra katarakt tedavisi yapılır. Eğer her iki gözde de mevcutsa mutlaka aynı anda müdahale olmayacağı için aralıklı olarak katarakt tedavisi yapılmalıdır.

Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Katarakt ameliyatı için hasta hazırlanır. Katarakt olacak göz lokal anestezi yardımıyla uyuşturulur. Göz merceği parçalanarak çıkarılıp yerine şeffaf ve yapay olan lens yerleştirilir. Kolay ve hızlı bir şekilde yapılan katarakt ameliyatı ağrısız ve pratik bir çözümdür. Katarakt ameliyatı sonrasında hasta hastanede kalmasına gerek olmadan taburcu edilerek gözünü kullanmaya başlayabilir. Enfeksiyon riskine karşı ve kalıcılığı arttırmak için hastaya göz damlaları uzman hekim tarafından verilerek 3-4 hafta kullanması önerilir. Katarakt ameliyatında takılan lens görme duyusunun kalitesini iyileştireceği için kişi katarakt ameliyatından sonra gözlük kullanmadan rahat bir şekilde yaşamına devam edebilir. Mutlaka sağlıklı olan kişilerin bile katarakt muayenesi yaptırması gereklidir ki gözde katarakt oluşumu bazı durumlarda belirti vermeden meydana gelebilir.

Makula Deliği Nedir?

Makula deliğinin meydana gelmesinde yaşında etkisinin olduğu gibi kendiliğinden gelişen ve belirli bir sebebi olmayan göz merkezinde bir delinmenin meydana gelmesidir. Siyah bir leke şeklinde olup görme duyusunu önemli ölçüde etkilemektedir. Bir gözde meydana gelmişse diğer gözde de görülme ihtimali yüksektir. İlaçla tedavisi mümkün olmayıp mutlaka ameliyat gerektiren bir rahatsızlıktır. Makula deliği ameliyatları genel anestezi ya da lokal anesteziyle yapılır ve başarılı sonuç almak için hasta birkaç gün süreyle yüz üstü yatırılmaktadır.

Makula Deliği Evreleri Nelerdir?

Makula deliği görme bozukluğuna neden olan bir delinmedir. Bu delinme en başta göz merkezinde bulanık görme şeklinde kendini gösterir. Makula deliği büyüdükçe ve tedavi altına alınmazsa görme ciddi oranda etkilenir. Erken evrede meydana gelen makula deliği düz çizgilerde kırılma ve dalgalanma şeklinde kendini gösterirken ilerleyen evrelerde göz retinasında sabit bir leke şeklinde görmeyi etkilemektedir. Tedavi edilmezse 50 yaşlarından sonra görme kaybına kadar olumsuz sonuçları görülmektedir.

Retina Dekolmanı Belirtileri Nelerdir?

Retina dekolmanı gözün içerisinde yer alan sıvının zaman içerisinde farklı sebeplerden dolayı büzüşerek göz duvarından ayrılması olayıdır. Mutlaka tedavi edilmesi gereken retina dekolmanı belirtileri verdikten sonra mutlaka bir göz uzmanı tarafından değerlendirilmelidir. Retina dekolmanı belirtileri arasında göz açık ya da kapalı iken ışık çarpmaları, uçan cisimlerin özellikle beyaz ve parlak zeminlere bakarken aniden ortaya çıkması, gri- siyah perde oluşumu ve görme bulanıklıkları sayılabilir. Bu belirtiler varsa mutlaka retina muayenesi için bir uzmana gözükmekte yarar vardır.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@