Lösev: Lösemi Tedavi Edilebilen Bir Hastalıktır

ANKARA (ANKA) - Her yaşta görülebilen fakat en sık 1-8 yaş aralığında ortaya çıkan Lösemi ...

Sağlık 04.11.2015, 17:15
Lösev: Lösemi Tedavi Edilebilen Bir Hastalıktır

ANKARA (ANKA) - Her yaşta görülebilen fakat en sık 1-8 yaş aralığında ortaya çıkan Lösemi hastalığına dikkat çekmek isteyen Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı (LÖSEV) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Üstün Ezer, löseminin tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu belirtti.

2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası dolayısıyla Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı (LÖSEV) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Üstün Ezer, lösemi teşhis ve tedavisinde ailelere yol gösterecek bazı açıklamalarda bulundu.

Lösemili Çocuklar Haftasının toplumsal farkındalığın artırılacağı bir hafta olduğunu ifade eden Ezer, lösemi hakkında bilgi verdi:

“Lösemi bir kan hastalığı olup, kan hücrelerimizin yapım yeri olan kemik iliğinde ortaya çıkar. Kemik iliğindeki kök hücrelerde meydana gelen bir anormallik, değişim sonucunda kan hücrelerinin hatalı üretilmesine veya hiç üretilmemesine neden olur. Blast adını verdiğimiz bu kötü hücreler önce kemik iliğini işgal eder sonra da karaciğer, dalak, lenf bezleri, beyin, göz gibi diğer organlara yayılarak ölümcül hale gelirler.

-EN ÇOK GÖRÜLEN BELİRTİLERİ-

Nedensiz burun ve diş eti kanamaları,

Deri altında noktasal kanamalar, nedensiz morluklar,

Lenf bezlerinde, karaciğer, dalakta büyüme

Kansızlığa bağlı halsizlik, yorgunluk, solukluk

Özellikle bacak kemiklerinde ağrı,

Görme bozuklukları, baş ağrısı

-“LÜTFEN DOĞACAK BEBEĞİNİZİ DÜŞÜNÜN!”-

Son yıllarda lösemi vakalarında artış olduğunu ve özellikle bebekler ve 3 yaşın altındaki çocuklarda yoğunlaştığını kaydeden Ezer, bu hastalığın nedenlerini dile getirdi:

“Hem genetik yatkınlıklar hem de beslenme ve yiyecekler, çevre faktörleri ile tüm kanserojenler lösemi nedenlerinden sayılmaktadır. Ailesinde lösemi ve kanser hastalık yükü bulunan annelerin, çocuklarına hamile kalacakları günden itibaren bebeklerini düşünmeleri, onları korumaya almaları büyük önem taşımaktadır. Özellikle anneler gebelikten itibaren sonsuza kadar sigara, alkol, gazlı ve enerji içeceklerinden uzak durmalı, kimyasal katkı maddeleri, tarım ilaçları, boya ve suni tatlandırıcılı maddeler içerebilen tüm gıda maddelerini beslenmelerinden çıkartmalıdırlar. Yine, özellikle yoğun radyasyon yayan cep telefonları, tabletler, bilgisayar ve televizyonu mümkün olduğunca az kullanmalı ve ev ortamında bulundurmamalıdırlar. Aynı şekilde çocuklar da; dünyaya geldikleri andan itibaren hem beslenmelerinde hem de tüm yaşamlarında kanser yapabilen bütün zararlılardan uzaklaşmalıdırlar.”

Ezer, kanserojenlerin anne sütü ile de geçebilmekte olduğunu, solunan havadan, oynanan bir oyuncağa kadar her şey ile etki edebildiğini ekledi.

-“LÖSEV’DE UYGULANAN 4 ALTIN KURAL”-

Löseminin nedenleri arasında, son zamanlarda giderek önem kazanan; psikolojik faktörlerin de göz önüne alınması gerektiğini aktaran Ezer, “Özellikle çocuklarda ortaya çıkan ani şoklar, büyük üzüntüler, aşırı kıskançlıklar, depresyonlar lösemi gibi hastalıkları tetikleyen faktörler olmaktadır. Bu konuda hem LÖSEV’in geriye dönük bilimsel çalışmaları hem de uluslararası yayınları ciddi uyarılar içermektedir” ifadelerini kullandı.

Bu hastalığın tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu yineleyen Ezer, “Kemoterapi adını verdiğimiz ilaçla tedaviler ile yüzde 10 vakada uyguladığımız kemik iliği nakilleri tedavinin esasıdır. Ancak bu tedaviler kadar önemli olan etkenler de; çok iyi ve hatasız uygulamalar, özellikle tedavinin hastanedeki ve ilk 1 yılındaki dengeli ve doğal beslenmeler, enfeksiyonlardan koruyacak hijyenik ve mikropsuz yaşam, hayata sımsıkı bağlayacak, psikolojik destekler, umut ve neşe içinde yaşama tutunmak olduğunu ifade etti. (ANKA)

(HND/AYÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@