Liberya Ebola Virüsünden 'resmen' Arındırıldı

ANKARA (ANKA) - Dünya Sağlık Örgütü, Liberya’nın Ebola hastalığına yol açan virüsten tamamen arındırıldığını bildirdi. Liberya’da son 42 günde kimseye Ebola hastalığı teşhisi konmadı. Bu, süre ölümcül virüsün kuluçka süresin

Sağlık 10.05.2015, 11:37
Liberya Ebola Virüsünden 'resmen' Arındırıldı

ANKARA (ANKA) - Dünya Sağlık Örgütü, Liberya’nın Ebola hastalığına yol açan virüsten tamamen arındırıldığını bildirdi.

Liberya’da son 42 günde kimseye Ebola hastalığı teşhisi konmadı. Bu, süre ölümcül virüsün kuluçka süresinin normalde iki katı.

Liberya Cumhurbaşkanı Ellen Johnson Sirleaf yaptığı açıklamada Ebola hastalığının bıraktığı hasarın çok büyük olduğunu belirterek, iyileşenlerin bazıları açısından "acı ve üzüntünün nesiller süreceğini" söyledi.

Amerika’nın Sesi’ne göre Beyaz Saray da salgının Liberya'da sona ermesini önemli bir kilometre taşı olarak niteledi. Liberya halkı bu kilometre taşını aştığı için kutlanırken, yine de hastalıkla mücadele için yapılması gereken çok şey olduğu vurgulandı.

Ancak tehlike henüz geçmiş değil. Liberya’nın iki komşusu, Sierra Leone ve Gine’de geçen hafta dokuz kişiye Ebola teşhisi kondu.

Dünya Sağlık Örgütü ayrıca Ebola hastalığı geçiren kişilere yönelik uyarılarında da değişiklik yaptı. Örgüt, hastalığı geçirip iyileşen kişilere altı ay boyunca ya cinsel ilişkiden uzak durma ya da güvenli ilişki kurma uyarısında bulunuyor.

Meni testlerinde yapılan testler, virüsü bulaştırma tehlikesinin ancak altı ay sonra tamamen geçtiğini ortaya koyuyor. (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@