Kronik Hastalığı Olanlar Bayramda Daha Dikkatli Olmalı

İSTANBUL (ANKA) -Kurban Bayramı’nda et tüketiminin artması sindirim sorunlarının yanı sıra; karaciğer...

Sağlık 21.09.2015, 10:55
Kronik Hastalığı Olanlar Bayramda Daha Dikkatli Olmalı

İSTANBUL (ANKA) -Kurban Bayramı’nda et tüketiminin artması sindirim sorunlarının yanı sıra; karaciğer, böbrek, gut, tansiyon ve diyabet gibi kronik hastalıkları olanlarda önemli sağlık problemlerine yol açabiliyor. Bu nedenle bayram sürecinde dikkat edilmesi gerekenler hakkında Memorial Şişli Hastanesi Dahiliye Bölümü’nden Uz. Dr. Gürkan Yurteri bilgi verdi.

Vücudun yapı taşlarından proteinin ana kaynağı olan etin sağlık için mutlaka tüketilmesi gerektiğini ifade eden Yurteri, aşırı miktarda etin, sağlıklı bireyler için bile zararlı olabileceğinin altını çizdi. Lifli besinlerden yoksun ve etin ağırlıkta olduğu bir beslenme şeklinin, özellikle sindirim sorunu olan kişilerde hazımsızlık ve şişkinlik gibi sorunlara yol açtığını vurgulayan Yurteri, bu nedenle etin sebzelerle birlikte ölçülü tüketilmesinin, sindirim sorunlarının önüne geçeceğini belirtti.

-“KRONİK KARACİĞER HASTALARI ETİ SINIRLANDIRMALI”-

Karaciğer hastalarının et tüketimini sınırlandırması gerektiğini ifade eden Yurteri, “Vücudun ihtiyacı olan protein karaciğerde yapılmaktadır. Proteinin yıkılması sonucu ortaya çıkan amonyak, karaciğerde üreye çevrilerek sıvılarla vücuttan atılır. Kronik karaciğer hastası olan kişilerde, karaciğer fonksiyonları yerine getirilemediği için bir miktar amonyak birikimi olmaktadır. Aşırı et tüketimi, kronik karaciğer hastalarının amonyak komasına girmesine yol açabilir. Sindirim sistemi için gerekli safra da karaciğerde üretilmektedir. Fazla tüketilen yağlı etler, safra üretimini artırarak karaciğerin yorulmasına neden olabilir” diye açıkladı.

-“BÖBREK HASTALARI BAYRAMDA DİYETİNE DEVAM ETMELİ”-

“Kronik böbrek hastalarının da et tüketimine dikkat etmesi gerekir” diyen Yurteri, Karaciğerde üretilen ürenin vücuttan böbrekler yoluyla atıldığını, et tüketimine bağlı olarak da üre yükünün arttığı durumlarda sağlıklı çalışamayan böbreğin, bu görevini yerine getiremeyebileceği uyarısında bulundu. İdrar yoluyla yeterli oranda vücuttan atılamayan ürenin zararlı etkilerinin ortaya çıktığını belirten Yurteri, “Kronik böbrek rahatsızlığı olan hastaların normal zamanlarda uyması gereken proteinden kısıtlı diyetlerini, bayram süresinde de devam ettirmesi gerekir” dedi.

-“GUT HASTALARI ETİ YOĞURTLA TÜKETMELİ”-

Kandaki ürik asit yükselmesine bağlı olarak ortaya çıkan gut hastalığının etin kısıtlanmasını gerektirecek bir sağlık sorunu olduğunu ifade eden Yurteri, gut hastalarına bayramda eti, mümkün olduğu kadar küçük porsiyonlarda tercih etmeleri gerektiğini ve ürik asit dengesini sağlayan süt ve yoğurt gibi yiyeceklerle birlikte tüketmelerini tavsiye etti.

Yurteri Kolesterolü olmayan kişilerin et tüketmesinin kalp damar sağlığı açısından ciddi sorunlara yol açmadığını ifade etti ve şöyle ekledi:

-“KOLESTEROLÜNÜZ VARSA YAĞLI ETTEN UZAK DURUN”-

“Etin yağlı olması, total kolesterol seviyesi yüksek hastalar için sakıncalıdır. Yağ metabolizma dengesinde sorun bulunanların ise et tüketimine bağlı olarak kan yağlarında ciddi bir yükselme yaşandığında kanın kıvamı da artmaktadır. Bu durum damarda tıkanma ve ciddi damar hastalıklarına neden olabilmektedir.”

Etin, sindirimi zor olan bir besin olduğunu hatırlatan Yurteri, yeni kesilen hayvanların etinin, dinlendirilmiş etlerden daha sert olduğunu için sindirilmesinin daha zor olduğunu açıkladı. Yurteri, “Etin bağırsaklarda gerçekleşen sindirim ve emiliminde hazım enzimlerinden biri olan safraya da ihtiyaç duyulmaktadır. Fazla safra üretiminin gerektiği bu durumlarda özellikle safra kesesi hastalığı olan kişiler şişkinlik ve kabızlık gibi hazım sorunları yaşamaktadır” ifadelerini kullandı.

-“DİYABET VE TANSİYON HASTALARI ETTEKİ YAĞA VE TUZA DİKKAT ETMELİ”-

Uzun süreli diyabet hastalarının böbrek ve damar sistemini korumak adına eti ve tuzu mümkün olduğunca az tüketmesi gerektiğini söyleyen Yurteri, “Aşırı miktarda et, kan şekerinin yükselmesine neden olabilir. Bununla birlikte fazla miktarlarda kırmızı et tüketimi, hem yağ hem de tuz içeriğinden dolayı kan basıncını olumsuz etkileyeceği için, tansiyonun yükselmesine yol açabilir” diye açıkladı. (ANKA)

(HND/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@