Koronavirüs Mücadelesinde Yeni Bir Umut Gündemde! Astım İlaçları Tedaviye Beklenmedik Etki Yaptı!

Kovid-19 erken teşhisi kapsamında bir araştırma gerçekleştirildi. Araştırmanın sonunda astım ilaçlarının kullanımının Kovid-19 tedavisinde etkili olacağı kanısına varıldı.

Koronavirüs Mücadelesinde Yeni Bir Umut Gündemde! Astım İlaçları Tedaviye Beklenmedik Etki Yaptı!

Yeni yapılan bir Oxford araştırmasına göre astım ilaçları Kovid-19’dan hastaneye yatış riskini azaltacak. Virüs ile mücadele kapsamında doktorlar tarafından yeni bir umut olarak görülen astım ilaçları, tedavi sürecinin de kısaltılmasına yardımcı oluyorlar.

Doktorların Açıklamaları

Doktorlar bu rahat ulaşılabilen ve kullanımı gayet kolay olan astım ilaçlarının virüs ile mücadelede çığır açabileceklerini belirtiyorlar. Erken teşhis döneminde hastalar üzerinde yapılan araştırma kapsamında astım ilaçlarının virüsünün daha da kötü bir hale gelme riskini azalttığı görüldü.

İngiliz bilim insanları, koronavirüs semptomlarını göstermeye başlayan bireylerde astım ilacı kullanarak, hastalığın ilerlemesinin azaltabileceğini açıkladılar. Oxford Üniversitesi’nden Prof. Mona Bafadhel ise hastalığın başında olan 146 kişi üzerinde bu ilaçları denedi. 

Bir hasta gurubu bu araştırma kapsamında ikiye bölünerek, ilk guruba astım ilaçlarından yararlanılarak, ikinci guruba ise ilaçlardan yararlanılmayarak tedavi yapıldı. Astım ilaçlarının desteği ile tedavi edilen gurubun diğer guruba göre çok daha kısa sürede iyileştirildiği açıklandı. Bu araştırma ardından ise artık astım ilaçlarının etkili şekilde kullanılması hedefleniyor.

Aşılama Süreci ve Astım İlaçları Hakkında

Bafadhel, aşı uygulamalarının ise şuan için umut verici olduğunu, acil durumlarda kullanımı yapılacak bir ilaç söz konusu olmadığından aşı ile yayılımı kontrol etme işleminin çok önemli olduğunu ifade etti. Aşı uygulamalarının geleceğe yönelik yayılım riskini düşürme etkilerinin göz ardı edilemez olduğunu belirtti.

Bilim insanları astım ilaçlarının tedavilere dahil edilmesi ile ucuz ve güvenilir bir desteğin alınabileceğini belirttiler. Ölüm rakam oranlarını azaltmak için tüm dünyada ve tüm ülkelerde rahatlıkla tedarik edilebilir ve dağıtabilir ilaç seçeneğinin astım ilacı olduğunu ifade ettiler. Bu kapsamda özellikle erken teşhis ardından ilaçların kullanımı ile etkili bir sonuç alınabileceği, yeni hastaların yoğun olduğu anlarda ise önceki hastaların tedavi süreçlerinin kısaltılabileceği açıklandı.

146 hastanın astım ilacı verilerek 28 gün boyunca izlenmesi ardından sonuçların oldukça parlak olduğu ve tüm hastaların, astım ilacı kullanmayanlara göre daha kısa sürede iyileştirildiği açıklandı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@