Koronavirüs Aşısı İçin Beklenen Açıklama Geldi! Yerli Aşının Uygulanma Zamanı İçin Tarih Verildi!

Türkiye’de ilk kez ‘’ adsorbe tetanos’’ aşısını geliştiren ekibin başında yer alan Dr. Erkan Özcengiz, Covid-19 için aşıyı geliştirdiğini açıkladı. Hayvan deneylerinin olumlu sonuçlandığı açıklanan aşı için insan deneylerine geçiliyor. 

Koronavirüs Aşısı İçin Beklenen Açıklama Geldi! Yerli Aşının Uygulanma Zamanı İçin Tarih Verildi!

Üretim yeri için Sağlık Bakanlığı’na başvurusu yapılan aşının Sonbahar döneminde kullanıma hazır hale getirileceği duyuruldu. Ekip, Ağustos ayından buya yaptıkları çalışmalarda artık hayvan deneylerini tamamladıklarını ve yerli aşının etkili olduğunu bildirdiler. Covid-19’a karşı geliştirilen yerli aşının ise Sars-CoV-2 Rekombinant Protein Subunit aşı tipi olduğu açıklandı.

Yerli Aşı Hakkında Son Gelişmeleri

Çalışmalar kapsamında oldukça etkili ve yan etkisiz bir aşı prototipi oluşturduklarını açıklayan ekip, aşı için 3 önemli proteini temel aldıklarını belirttiler. Aşı uygulaması ardından ise humoral bağışıklık yanıtı ve güçlü bir hücresel bağışıklık yanıtı elde ettiklerini ifade ettiler. Şimdi ise rekombinant aşı tipini en yakın zamanda Türkiye’de ve dünyada uygulama adımına geçiş yapacaklarını söylediler.

Aşının çok sayıda üretilmesi için Sağlık Bakanlığı’na GMP başvurusunun yapıldığını ifade eden geliştirici kadro, aşı ile ilgili bilimsel çalışmaları ise en yakın zamanda kapsamlı şekilde açıklayacaklarının altını çizdiler. Aşı ile ilk kez çalışma yapmaya başladıklarında ortaya çıkan yüksek bağışıklık yanıtlarının çalışmayı devam ettirme gücünü verdiğini ve sonunda olumlu sonuçları aldıklarını belirten Dr. Önceğiz, ‘’ En kısa süre içinde ortaya çıkan varyantlarla uyumlu bir yanı da aşıya ekleyerek, insan üzerinde çalışmalara başlamayı hedefliyoruz.‘’ dedi.

Tahmini Uygulama Ne Zaman?

Uzman doktor, ‘’ Çalışmaların hızlı şekilde ilerlemesi bu kapsamda önemli. İnsan çalışmalarında ise Sağlık Bakanlığı’ndan alacağımız destek de çok önemli. Burada çalışmalarımızın hızlı gitmesi için faz 1 insan gurubu içinde 1 ile 2 ay gibi bir sürede işlemleri tamamlayacağız. Daha sonra faz 3 çalışmalarımızdan sonra, Sonbaharda aşıyı kullanılır hale getireceğiz. ‘’dedi.

Yapılan bu kesin açıklamalar ve Sağlık Bakanlığı gündeminde değerlendirilen üretim başvurusu ise Türk bilim insanlarının bu günkü gündeminde listenin önemli bir yerine yerleşti. Faz 3 çalışmasının olumlu sonuçlanası ardından Türkiye artık kendi yerli ve milli aşısı ile koronavirüs ile mücadele edecek.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@