Kök Hücre Çaresiz Hastalarda Denenecek Mi

ANKARA(ANKA) - TÜBA Kök Hücre Çalışma Grubu tarafından düzenlenen “Kök Hücre Araştırmaları ve Biyoetik Sempozyumu” yarın Ankara HiltonSA Hotel’de yapılacak. Türki

Kök Hücre Çaresiz Hastalarda Denenecek Mi

ANKARA(ANKA) - TÜBA Kök Hücre Çalışma Grubu tarafından düzenlenen “Kök Hücre Araştırmaları ve Biyoetik Sempozyumu” yarın Ankara HiltonSA Hotel’de yapılacak.

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA)’nden yapılan açıklamaya göre Türkiye’de ilk kez düzenlenecek Sempozyum’da stratejik öneme sahip kök hücre çalışmalarıyla, genetik bozuklukların, kanserlerin, kan hastalıklarının, nöroloji, kardiyoloji, ortopedi, endokrinoloji ve daha pek çok bilim dalının sınırları içinde kalan hastalıkların tedavisi konusunda yaşanan etik problemler konunun paydaşları ile birlikte masaya yatırılacak. Ulaşılan sonuçlar da akşamüstü bir basın toplantısıyla açıklanacak.

Sempozyum’da “Bilimsel olarak geçerliliği kanıtlanmamış uygulamaların ve denemelerin yapılmaması, kök hücre çalışmalarında standartları yükseltirken, aynı anda hücresel tedavilerin ve embriyoların kullanımında ahlaki – etik kurallara ve etkin kalite kontrolüne de önem verilmesi ele alınacak.

Çaresiz durumda olan ve dertlerinin aciliyeti nedeniyle zamanları çok daralmış hastalar için “küçük de olsa” bir umut olma potansiyeli bulunan yenilikçi yaklaşımların gerçek hayata yansıtılmasının sağlayacak çalışmaların değerlendirilip tartışılacağı Sempozyumda, kök hücre araştırmalarının etik boyutunun, fikri mülkiyet haklarının ve tedavi denemelerinin hukukive ahlaki yönleri ele alınarak; Türkiye’de bu alanda karşılaşılan biyoetik sorunlar, sınırlamalar irdelenecek; sorunlara ve sınırlamalara yönelik çözüm önerileri üzerinde sunumlar ve tartışmalar gerçekleştirilecek.

Sempozyum ile; kök hücre araştırmaları ve uygulamalarında biyoetik, yasal, fikri mülkiyet hakları, bürokratik ve ilgili diğer hususların farkındalık yaratması hedefleniyor. Uygulamadaki sorun yaşayan araştırıcılara uygulanan kısıtlanmaların giderilmesi, araştırma ve hastalara yönelik tedavi etkinliklerinin daha akıcı ve akılcı düzeyde yürümesini sağlayacak önerilerin üretilmesi de amaçlanıyor. Ayrıca kök hücre nakli ve hücresel tedavilere ihtiyaç duyanlara hem yüksek derecede kontrollü, etik ilkelere ve hukuki güvencelere sahip uygulama yöntemleri de ele alınacak. (ANKA)

(ORH/ÖZK)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.