KOAH hastalarına uygulamalı solunum egzersizi

ERCİYES Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı tarafından, Göğüs Hastalığı Polikliniği’nde 'Pulmoner Rehabilitasyon Haftası' etkinliği düzenlendi. Etkinlik çerçevesinde KOAH hastalarına...

Sağlık 11.03.2016, 16:10
KOAH hastalarına uygulamalı solunum egzersizi
dha - ERCİYES Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı tarafından, Göğüs Hastalığı Polikliniği’nde 'Pulmoner Rehabilitasyon Haftası' etkinliği düzenlendi. Etkinlik çerçevesinde KOAH hastalarına solunum egzersizi yaptırıldı.

ERÜ Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İnci Gülmez kronik obstrüktif akciğer hastalığının (KOAH) Türkiye’de önemli bir sorun ve 40 yaşın üzerinde kişilerde görülme sıklığının oldukça fazla olduğunu söyledi. Prof. Dr. Gülmez şöyle dedi:

"Bunun nedeni sadece sigara değil. Hem ısınmada, hem pişirmede kullanılan odun, tezek gibi yakıtlara bağlı olarak ortaya çıkan toksit gazlar ve zararlı partiküller ciddi bir tehlike oluşturuyor. Dolayısıyla bu kişilerde en önemli problemlerden bir tanesi nefes darlığı. Ayrıca KOAH’lı hastalar karbonhidratla beslendiği takdirde, açığa çıkan karbondioksit gazı ile birlikte solunum yetmezliği daha fazla artıyor. Solunum kaslarımızı güçlendirdiğimiz takdirde, nefes darlığı şikayetlerimiz daha az olacaktır."
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@