Kilo vermek isteyenler onu takip ederek kilo vereceğini mi düşünüyor acaba?

İZMİR'de yaşayan ve 2 yılda 70 kilo verip, 145'ten 75 kiloya düşen 24 yaşındaki Gül Baykan, 'Diyet Mevzuları' adı altında açtığı sosyal medya hesabıyla, 23 bin takipçiye ulaştı.

Sağlık 17.12.2016, 13:24
Kilo vermek isteyenler onu takip ederek kilo vereceğini mi düşünüyor acaba?

İZMİR'de yaşayan ve 2 yılda 70 kilo verip, 145'ten 75 kiloya düşen 24 yaşındaki Gül Baykan, 'Diyet Mevzuları' adı altında açtığı sosyal medya hesabıyla, 23 bin takipçiye ulaştı.


İzmir'deki Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi Diyet Uzmanlığı Polikliniği'ne başvurduğunda 145 kilo olan Gül Baykan, iki yılda tam 70 kilo vermeyi başardı. 75 kiloya düşen Baykan, 'Diyet Mevzuları' adıyla açtığı sosyal medya hesabıyla büyük ilgi gördü. Obezite ile mücadele konusunda bilgiler paylaşan Baykan'ı, aralarında Hollanda, İngiltere ve Azerbaycan'dan olanların da bulunduğu 23 bin kişi takip etmeye başladı.


Obeziteyle mücadelesini anlatan, Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi Diyet Polikliniği Diyetisyeni Emre Ongan'a başvurduğunda 145 kilo olduğunu belirten Baykan, "Tetkiklerim yapıldı. İnsülin direncimin olduğu ve tiroid bezlerinde de sorun olduğu tespit edildi. Hareketsiz bir yaşam sürüyordum ve bütün bunların da bir araya gelmesiyle sürekli kilo almaya devam ettim. Diyabet hastası olmaktan çok korkuyordum ve korktuğum başıma gelmişti. Böylelikle serüvenime diyabet, tiroid ilaçları ve elimde de bir diyet listesi ile başladım. Aşırı kilo sebebiyle çok hareket edememe rağmen yürüyüş yapmaktan hiç vazgeçmedim. İlk ay kontrole gittiğimde tam 10 kilo vermiştim. 135 kiloya düşmüştüm ve bu benim için çok iyi bir sonuçtu. Böylelikle motivasyonum arttı ve başarabileceğime daha da inandım. İkinci ay 3 kilo, üçüncü ayda ise 8 kilo verdim" dedi.


Altı ayın sonunda diyabet ilacını bıraktığını, insülininin dengelendiğini, spor yapmaya başladığını, midesi küçüldüğü için çok fazla yeme ihtiyacı hissetmediğini dile getiren Baykan, "İkinci yılda da 20 kilo daha verdim ve toplam 70 kilo zayıfladım. Şimdi 75 kiloyum. Hala aralıksız kontrollerime geliyorum ve spora daha fazla ağırlık verdim. Yediklerime diyet gözüyle bakmıyorum yeme alışkanlığım değişti ve yaşam şekli haline geldi. Benim gibi kilo sorunu olan kişiler mutlaka doktora gidip tetkiklerini yaptırsınlar ve diyet uzmanına mutlaka düzenli olarak gitsinler" diye konuştu.


Diyetimin ilk ayında sosyal medyada bir hesap açtığını, günlük yediklerini, ara öğünlerini ve yaptığı sporları paylaşmaya başladığını anlatan Baykan, "Takipçilerimin giderek arttığını görünce yalnız olmadığımı anladım ve bu durum beni daha da motive etti. Şu anda 23 bin takipçim var ve birbirimize destek oluyoruz. Başta çoğu inanamıyordu. Kilolarımı sadece diyet ve sporla verip vermediğimi merak ediyorlardı. Cerrahi operasyonla tüp mide ameliyatı veya estetik operasyon geçirmeden kilolarımdan kurtulmam onları da motive ediyor" dedi.


Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi Diyet Uzmanı Emre Ongan da "Obezite hem gelişmiş ülkelerde, hem de gelişmekte olan ülkelerde her geçen gün artış göstermektedir. Gül Hanım'ın başarısı obeziteyle mücadele etmek isteyenler için motivasyon kaynağı olacaktır. İki yıllık kilo verme sürecinin başlangıcında obeziteden sorumlu dahiliye uzmanı tarafından insülin direnci teşhisi konularak tedavisine başlanırken, eş zamanlı olarak diyetisyen tarafından da tıbbi beslenme tedavisi uygulaması başlatıldı. Obezite polikliniğinde tedavisi sürerken kontrollerine düzenli olarak geldi. Obezite tedavisinde kalıcı başarının anahtarı; diyet süresince, yerleşik olan hatalı beslenme alışkanlıkları üzerine etki ederek bireyde olumlu beslenme alışkanlıkları geliştirmek ve bunun kalıcılığını sağlamaktır. Gül Hanım yeterli ve dengeli bir diyet sayesinde her besin grubundan da tüketerek, hayatına giren omega-3 yağ asitleri, tam tahıllar, posa, çok çeşitli sebze-meyveler, fito kimyasallar gibi sağlıklı besin bileşenleri ve düzenli fiziksel aktivite ile iki yılda vücut ağırlığının yüzde 50'sini kaybederek sağlıklı kilosuna kavuştu. 58 beden kıyafet giyerken başladığı zayıflama yolculuğunda, ideal ağırlığına kavuştuğunda 38 bedendi. Gül Hanımı başarısından dolayı tebrik ediyorum" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@